Ligene af fire babyer er blevet fundet i en lejlighed i Berlin, mere end to måneder efter deres mor sprang i døden.
Det var en mand, der kom for at gøre lejligheden ren, der gjorde det uhyggelig fund.
Politiet holder kortene tæt til kroppen og vil endnu ikke løfte sløret for, hvordan de fire poder kom af dage. Men kilder fortæller Berliner Morgenpost, at dette kan være endnu en af en række sager om drab på spædbørn, der har sendt chokbølger gennem Tyskland de seneste år.
Mest kendt er sagen om Sabine Hilschenz, der i 2006 blev idømt 15 års fængsel. Hun havde taget livet af otte af sine babyer og gemt deres opskårne kropsdele i spande, blomsterkrukker og i et akvarium.
Den 46-årige kvinde var gravid i niende måned med sit femte barn, da hun sprang ud fra sin 12. sals lejlighed i juli måned.