Stigningen i ledigheden slår ifølge en ny analyse benene væk under boligpriserne i Jylland i 2010
Nykredit forudser, at huspriserne i Jylland vil falde med over 10 procent. Det skriver Børsen.
"Huspriserne i Jylland rammes hårdere af udviklingen i ledigheden end hovedstadsområdet gør. Samtidig halter Jylland stadig bagefter den tilpasning af boligpriserne, som har fundet sted øst for Storebælt," siger Thomas Kyhl, chefanalytiker i Nykredit og forfatter til den nye analyse om udsigterne for boligpriserne i 2010.
Og den analyse er også direktøren for Realkreditforeningen, Karsten Beltoft, enig i.
"Jeg er enig i, at arbejdsløsheden og frygten for arbejdsløshed er en meget vigtig faktor for prisdannelsen på ejerboliger, fordi det påvirker lysten til at købe bolig. Hvis man er nervøs, så går man ikke ud og køber ting som en bolig," siger han.
Thomas Kyhl pointerer desuden, at Jylland samtidig stadig halter bagefter den tilpasning af boligpriserne, som har fundet sted øst for Storebælt.
Samtidig har en kraftig vækst i nybyggeri i de senere år også bidrager til at lægge et nedadgående pres på huspriserne vest for Storebælt.