Først høres et brag. Så overbringer TV-Avisen nyheden: Statsminister Anders Fogh Rasmussen er blevet slået ihjel.
George W. Bush kondolerer.
Pia Kjærsgaard siger på TV-skærmen:
- Han var et ordentlig menneske, et intellektuelt menneske. Han var endda - ja, han var jo bøsse. Det var kendt for enhver.
Sådan ser en del af forfilmen ud til AFR - I sandhed en utrolig løgn. Her er autentiske udtalelser fra blandt andet politikere klippet sammen med fiktion til en løgnehistorie, hvor Anders Fogh Rasmussen er bøsse og myrdes af sin mandlige elsker Emil.
Forfilmen kan ses på www.afr-filmen.dk
Filmen, der i februar vandt en pris på den Internationale Filmfestival i Rotterdam i Holland, får premiere i danske biografer den 20. april.
Pia Kjærsgaards ord blev udtalt efter skuddrabet på den hollandske politiker Pim Fortuyn i 2002, og hun mener, at manipulationen er for barnlig til at kommentere, fortæller DFs pressechef Søren Søndergaard.
- Fogh er hverken bøsse eller intellektuel, mig bekendt. I virkeligheden er det udtryk for en latterlig homofobi, at det skal gøres til et emne. Man skal selvfølgelig have den kunstneriske frihed, men der påhviler dokumentarister og spillefilmsinstruktører et ansvar for det indtryk, de efterlader. Hvis det er satire, er det vigtigt, at selv den dummeste seer forstår det, siger pressechef Søren Søndergaard, der kun udtaler sig på baggrund af forfilmen.
I forfilmen vises også et TV-klip af Enhedslistens Søren Søndergaard, der siger:
- Jeg synes, at han var en nar, og jeg synes, at han var politisk ulækker.
Søren Søndergaard har ikke noget imod at indgå i filmen. Han tror dog, at hans udtalelser er manipulerede.
- Jeg kan simpelthen ikke finde ud af, hvem jeg skulle have kaldt en nar og ulækker. Men det kan være både spændende og kreativt at tage noget og bruge det i en anden sammenhæng, så længe det er klart, at det indgår i kunstnerisk øjemed, siger Søren Søndergaard fra Enhedslisten.
Forfilmen afsluttes med et citat fra Anders Fogh Rasmussen selv, om at oplyste og frie samfund kommer længere, fordi nogle tør provokere og kritisere autoriteter.
Instruktør Morten Harz Kapler var ikke til at træffe, men ifølge programchef på Natfilm-festivalen Niels Lind Larsen vil instruktøren teste ytringsfrihedens grænser.
- Jeg tror, at instruktøren vil spørge statsministeren, om ytringsfriheden også gælder, når det er ham selv, der er offer for en karikaturtegning, siger Niels Lind Larsen, der understreger, at han endnu ikke har set filmen.
- Man kan forestille sig, at han vil tage statsministeren på ordet og vende det på hovedet, måske for at påpege, at det er lidt nemt og arrogant at sige, at vi skal forsvare ytringsfriheden for enhver pris.
Det afviser filmens producer Meta Foldager.
- Vi har valgt citatet af Anders Fogh, fordi filmen giver os mulighed for at bevise, at vi lever i et frit samfund. Vi forhandler blandt andet med TV-stationen Al Arabiya om at sælge filmen til dem. Det ville være utroligt smukt at bevise, at der rent faktisk er ytringsfrihed, siger Meta Foldager.
Hun understreger, at det fremgår tydeligt i løbet af filmens første minutter, at der tale om fiktion, og at filmen ikke er partipolitisk.
- Filmen handler om mere overordnede emner som magt og afmagt og om hvordan kærlighed kan forandre verden. Det er svært at forklare filmen til folk, der ikke har set den. Jeg har ikke set noget lignende før, siger Meta Foldager.
Filmen vil blandt andet få premiere i Grand Teatret i i København. Direktør Kim Foss kalder filmen en blanding af fakta og fiktion men mener, at filmen tydeligt markedsføres som en manipuleret film.
- Filmen er en såkaldt mockumentary. Det er en genre, hvor du præsenterer noget i en form, der til forveksling kunne virke som fakta, men som i virkeligheden er fiktion. Jeg kan dog ikke tro, at biografgængerne vil tro, at de præsenteres for en sand historie, siger Kim Foss.
Grands direktør er desuden uenig i DFs beskyldning om homofobi, da Anders Foghs homoseksualitet i filmen ifølge Kim Foss ikke præsenteres som noget negativt.
DFs pressechef Søren Søndergaard mener dog, at filmen risikerer at gøre løgn til sandhed i folks hoveder.
- Hvis der er et problem med denne film, så kan det blive, at om tre måneder sidder folk ved frisøren, og så kommer den sædvanlige vandrehistorie om, at Fogh og Prins Henrik er bøsser. Det er sådan, det kommer til at blive stående, siger Søren Søndergaard.
- Det kan da godt være, at filmens pointe er, at når Anders Fogh havde travlt med at hævde Jyllands-Postens ret til at krænke, så må instruktøren også krænke. Jeg vil til enhver tid forsvare retten til at lave denne film. Jeg synes bare, at der er en dum tendens til at klippe ting sønder og sammen, så man ikke kan se, hvad der er fakta og fiktion, tilføjer Søren Søndergaard.