Det er muligt, at danskernes feriepenge var indefrosne, men en del af dem fik alligevel ruderne til at dugge ude i landets soveværelser.
Det må være konklusionen, hvis man skal tolke meldingerne fra den erotiske webshop Sinful. Siden starten af oktober, hvor mange danskere fik udbetalt deres indefrosne feriepenge, har firmaet oplevet en massiv vækst i Danmark.
I starten af oktober tikkede der en ekstra sum penge ind på flere konti rundt omkring i det danske land som et led i regeringens forsøg på at sætte gang i danskernes forbrug. Og noget tyder på, at danskerne ikke blot bruger feriepengene på fladskærme og forbedringer i boligen.
Sinful oplyser, at firmaet har oplevet en massiv stigning i salget af sexlegetøj, lige siden de meget omtalte feriepenge landede på danskernes konti. I forhold til samme periode sidste år har webshoppen i dagene efter fredag den 2. oktober oplevet en stigning på omkring 100 procent - hver eneste dag.
Mathilde Mackowski, medejer af Sinful. (Foto: PR)
Ifølge Sinfuls medstifter og medejer Mathilde Mackowski er der heller ingen tvivl om, at det er feriepengene, der står bag den massive vækst:
- Den store stigning i salget er kommet meget hurtigt. På de sidste fire dage op til udbetalingen var væksten på beskedne 15 procent, så de her tal taler deres eget tydelige sprog, siger Mathilde Mackowski, der fortæller, at man har måttet indkalde ekstra personale for at imødekomme de mange ordrer.
Ifølge Sinful er det primært parrene, der har haft travlt med at bruge feriepengene. Det er nemlig især sexlegetøj til par, som den erotiske webshop har sendt hjem i de danske soveværelser den seneste tid.
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
Som nyhedsbrevsmodtager sender vi dig nyhedsbreve indeholdende breaking news, dagens vigtigste nyheder samt redaktionelle kampagner. Når du tilmelder dig nyhedsbrevet, accepterer du samtidig, at nyhedsbrevet kan indeholde kommercielt indhold i form af tilbud, læserundersøgelser, konkurrencer og events fra Avisen.dk samt markedsføring af produkter og ydelser fra 3. part.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.