Fem mænd er dømt af en tysk domstol i byen Düsseldorf for at være medlemmer af Islamisk Stat (IS). Mændene har fået fængselsdomme på op til ni og et halvt år.
Det skriver det tyske nyhedsbureau dpa.
Ifølge dommerne var mændene en del af en terrorcelle, som planlagde at udføre angreb i Tyskland efter instrukser fra IS.
For to år siden planlagde terrorcellen at dræbe en islamkritiker fra byen Neuss i delstaten Nordrhein-Westfalen. Politiet forhindrede dog angrebet.
Et drab på en forretningsmand i Albanien har også været planlagt.
Den længste fængselsstraf på ni og et halvt år blev givet til Sunatullokh K. Det skriver nyhedsbureauet AP. Hans efternavn er ikke blevet frigivet grundet tyske regler om privatlivsbeskyttelse.
De andre mænd fik straffe på mellem tre og et halvt år og otte og et halvt år.
Inden de blev anholdt, boede alle fem mænd i forskellige byer i den vesttyske delstat.
Mændene, der er tadsjikere, er mellem 25 og 34 år. Tadsjikere udgør en stor del af befolkningen i Tadsjikistan, Afghanistan og Usbekistan.
Anklageren havde krævet fængselsstraffe til mændene på mellem 4 og 12 år. Forsvarsadvokaterne havde krævet frifindelser eller korte fængselsstraffe.
Sidste år blev et andet medlem af terrorcellen idømt syv års fængsel.
/ritzau/
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
Som nyhedsbrevsmodtager sender vi dig nyhedsbreve indeholdende breaking news, dagens vigtigste nyheder samt redaktionelle kampagner. Når du tilmelder dig nyhedsbrevet, accepterer du samtidig, at nyhedsbrevet kan indeholde kommercielt indhold i form af tilbud, læserundersøgelser, konkurrencer og events fra Avisen.dk samt markedsføring af produkter og ydelser fra 3. part.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.