FC Nordsjælland håber, at det europæiske fodboldforbund (Uefa) også vil behandle reaktionen fra træner Shakhtar Donetsks træner Mircea Lucescu, når forbundet skal vurdere, om Luiz Adriano skal have en straf for mangel på fairplay.
Adriano så stort på alle fairplay-begreber, da Shakhtar ville aflevere bolden til FCN efter et dommerkast. Brasilianeren tog i stedet bolden til sig og udlignede til 1-1.
Mircea Lucescu gjorde ifølge FCN's sportsdirektør Jan Laursen ikke meget for at overbevise sine spillere om, at de efterfølgende skulle give de danske mestre et gratis mål.
- Det er vores holdning, at scoringen i sig selv bryder mod alle fairplay-regler og opfordringer, men at ansvaret for håndteringen af episoden og de efterfølgende begivenheder ligger hos klubben og cheftræneren.
- Vi håber at alle begivenheder, reaktioner og mangel på samme, indgår i Uefa's bedømmelse af sagen og håber, at man vil lade handling følge ord omkring fairplay og gensidig respekt mellem alle parter i fodboldens verden, siger Jan Laursen til FCN's hjemmeside.
FC Nordsjælland tabte Champions League-opgøret til de ukrainske mestre med 2-5.
Disciplinærsagen mod Luiz Adriano bliver afgjort torsdag den 27. november.
/ritzau/
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
Som nyhedsbrevsmodtager sender vi dig nyhedsbreve indeholdende breaking news, dagens vigtigste nyheder samt redaktionelle kampagner. Når du tilmelder dig nyhedsbrevet, accepterer du samtidig, at nyhedsbrevet kan indeholde kommercielt indhold i form af tilbud, læserundersøgelser, konkurrencer og events fra Avisen.dk samt markedsføring af produkter og ydelser fra 3. part.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.