Det var en helt rolig cheftræner, der sad på bænken under kampen mellem FC København og Sparta Prag i går. Hjemmeholdet havde nemlig ikke en chance i kampen mod det danske tophold.
I 10 graders frost spillede FCK sig videre til Europa League med en sikker sejr på 3-0. Kampens målscorere var Martin Vingaard og Dame N'Doye, og særligt sidstnævnte leverede en kraftpræstation, mener cheftræner Ståle Solbakken.
"Dame N'Doye havde det lidt svært det første halve år, men efter at han er blevet helt fit, og har lært Danmark, holdet og spillestilen at kende 100 procent, så er han blevet bedre og bedre. Han er en rigtig holdspiller, og leverer varen over hele banen," sagde Ståle efter kampen.
Resultatet er et af de bedste nogensinde, som FCK har leveret på udebane. Det var en tydeligt stolt cheftræner, der kunne give spillerne et mentalt klap på skulderen efter kampen.
"Jeg er stolt af drengene, vi har været under stort pres på det seneste, og de sidste fem kampe har været fem eksaminer, og specielt i de sidste tre kampe er spillet bare blevet bedre og bedre. I dag spiller alle op til deres bedste, og nogle spiller endda bedre end det. Jeg synes, kampen viser, at det her hold er gjort af det helt rigtige stof," sagde han.
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
Som nyhedsbrevsmodtager sender vi dig nyhedsbreve indeholdende breaking news, dagens vigtigste nyheder samt redaktionelle kampagner. Når du tilmelder dig nyhedsbrevet, accepterer du samtidig, at nyhedsbrevet kan indeholde kommercielt indhold i form af tilbud, læserundersøgelser, konkurrencer og events fra Avisen.dk samt markedsføring af produkter og ydelser fra 3. part.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.