FCK-målmand Mathew Ryan roser sine holdkammerater for den ihærdige arbejdsindsats, de leverede på banen, da den danske mesterklub onsdag aften kvalificerede sig til Champions League-gruppespillet ved at spille 0-0 ude mod Trabzonspor. Dermed avancerer FCK med samlet 2-1.
- Alle leverede en stærk indsats, de var villige til at dø ude på banen for at få det resultat, vi havde brug for. Det er en fantastisk følelse, det er det, fodbold handler om, siger Mathew Ryan til TV3+.
Han havde selv en stor andel i, at FCK kom ud af dobbeltopgøret med en samlet sejr.
I sidste uge havde han flere store redninger i København, og onsdag aften reddede han en friløber i kampens sjette minut. I anden halvleg lavede han en imponerende refleksredning på en afrettet afslutning.
Den australske keeper kom til FCK for to uger siden.
- Jeg nyder at være i FCK indtil videre. Alle i klubben har gjort alt for, at jeg skal falde til så hurtigt som muligt, og jeg gør alt for at hjælpe holdet så meget som muligt, så vi kan få succes, siger FCK-helten.
Forsvarsspilleren Davit Khocholava mener ligeledes, at FCK'erne ydede en kraftanstrengelse på det varme og intense stadion i Tyrkiet.
- Jeg er meget, meget træt og glad. Det var 90 minutters hård fight, og vi kæmpede, som var det for vores liv, siger Khocholava til TV3+.
Anfører Carlos Zeca betegner opgøret som "en meget svær kamp i en skør atmosfære".
Der trækkes lod til Champions League-gruppespillet torsdag aften.
/ritzau/
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
Som nyhedsbrevsmodtager sender vi dig nyhedsbreve indeholdende breaking news, dagens vigtigste nyheder samt redaktionelle kampagner. Når du tilmelder dig nyhedsbrevet, accepterer du samtidig, at nyhedsbrevet kan indeholde kommercielt indhold i form af tilbud, læserundersøgelser, konkurrencer og events fra Avisen.dk samt markedsføring af produkter og ydelser fra 3. part.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.