Med en ny træner ved roret, markante nyindkøb på holdet og en flot 1-0 sejr hentet i årets første Royal League-kamp mod rivalerne fra FC København, var folk i og omkring Brøndby begyndt at se frem til en forårssæson, hvor holdet fra den københavnske vestegn igen skulle op og udfordre FCK, om ikke pointmæssigt (dertil er FCK’s forspring i ligaen for stort), så i hvert fald spillemæssigt.
Men ud fra søndagens returkamp i Royal League mellem Brøndby og FCK at dømme, vil FCK også i forårssæsonen være et skridt eller to foran Brøndby. Efter en intens men målløs første halvleg skruede de regerende mestre op for tempo og spil og afgjorde kampen med tre mål inden for anden halvlegs første kvarter. Selvom Brøndby fik reduceret til sluteresultatet 1-3 på straffe, var FCK det klart bedste hold i anden halvleg og kørte en fortjent sejr hjem.
Som altid, når Brøndby og FC København mødes, manglede der hverken intensitet eller fight i søndagens opgør. Men mens opgørene ofte også indeholder godt spil, var der i første halvleg af søndagens kamp langt mellem højdepunkterne.
Vinterpausen så ud til endnu ikke at være spillet helt ud af benene. En første halvleg med masser af spil på midten af banen, mange fejlafleveringer og få gennemspillede angreb. De få chancer halvlegen bød på, opstod da også enten efter fejl i de to holds forsvar eller ved dødbolde.
Men tænding var der masser af. Flere spillere puffede og skubbede til hinanden, tacklinger med knopperne forrest. Det var faktisk de dramatiske højdepunkter i en småkedelig første halvleg, hvor FCK dog fik tilkæmpet sig overtaget i det sidste kvarter.
Anden halvleg bød til gengæld på masser af spænding og underholdning. Mens Brøndby fra anden halvlegs start fortsatte i samme tomgang, havde FCK-spillerne en helt anden tilgang. To gange kom Niclas Jensen til baglinjen og lagde bolden ind i hovedet på Michael Silberbauer, der headede bolden i mål begge gange. Så var den kamp afgjort, og kort tid efter stod hele Brøndbys forsvar og kiggede på, at FCK’s nye angriber, Ailton Almeida, stak i dybden. Brasilianeren afsluttede halvvagt på den store chance og Stephan Andersen fik fingrene på, men bolden fløj videre ind i målet. 3-0 til FCK på tre mål i anden halvlegs første kvarter. Og havde FCK’erne været skarpere i afslutningerne, kunne det have gået endnu værre for Brøndby. 12 minutter før tid reducerede Martin Ericsson på straffe til slutresultatet 3-1, men det ændrer ikke på, at FCK i anden halvlegs start kørte rundt med et sejlende Brøndby-forsvar, og det må skabe bekymring i Brøndby-lejren.
Brøndby-FCK 3-1 (0-0)
0-1 Michael Silberbauer (50)
0-2 Michael Silberbauer (55)
0-3 Ailton Almeida (61)
1-3 Martin Ericsson (str. 80)
Tilskuertal: 18.496