Fodboldklubben FC Vestsjælland har forlænget kontrakten med anfører Henrik Madsen.
Han bliver i Superliga-klubben frem til sommeren 2017.
- Min motivation er stadig kolossal, og jeg har stadig en iver efter selv at blive bedre og være med til at gøre holdet endnu bedre, siger Henrik Madsen i en pressemeddelelse.
Han roser klubbens trænerteam med cheftræner Michael Hansen og assistenten, Tommy Møller Nielsen.
- Michael Hansen og Tommy Møller Nielsen har i min optik styrket os væsentligt, og at se holdet, klubben og kulturen udvikle sig på denne måde, er bare fedt at være en del af.
- Setuppet i klubben er fantastisk, og forlængelsen er et udtryk for, at jeg tror på projektet. Jeg føler mig virkeligt beæret over, at klubben også udviser tiltro til mig de næste tre år, siger Henrik Madsen.
FC Vestsjælland ligger nummer otte i Superligaen med 11 point for 10 kampe.
/ritzau/
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.