Danmark måtte forlade VM-slutrunden i Rusland med et smertefuldt nederlag til Kroatien efter straffesparkskonkurrence.
Rusland spillede sig derimod overraskende videre og skal nu møde Kroatien i kampen om en semifinalebillet.
Disse to kampe blev spillet søndag:
* Rusland-Spanien 4-3 i straffesparkskonkurrence efter 1-1 i ordinær kamp:
Spanien gik ind til ottendedelsfinalen mod Rusland som storfavorit, men måtte efter forlænget spilletid og straffesparkskonkurrence se sig slået af værtsnationen. Sådan så det dog ikke ud til at gå i det 12. minut, da Marco Asensio sendte et spansk frispark bagest i feltet.
Her ramte Sergey Ignashevich bolden uheldigt, så den sprang ind i russernes mål til spansk føring. Men målet slog ikke Rusland ud af kurs.
Fem minutter før pausen ramte Gerard Pique bolden med armen i feltet, og dommeren pegede på straffepletten. Artem Dzyuba skød modsat David de Gea, og Rusland var på 1-1, hvilket også var stillingen ved pausen.
Anden halvleg var en småkedelig affære, og med undtagelse af et par halvstore spanske chancer var den forlængede spilletid heller ikke noget at skrive hjem om. Russerne lykkedes med deres plan om at tvinge kampen ud i straffesparkskonkurrence, og da Igor Akinfeev reddede forsøgene fra Koke og Iago Aspas, var den russiske kvartfinalebillet en realitet.
* Danmark-Kroatien 2-3 i straffesparkskonkurrence efter 1-1 i ordinær kamp:
Efter at have sneget sig videre fra gruppespillet stod Danmark over for en svær modstander, da Kroatien ventede i ottendedelsfinalen. Men danskerne ydede god modstand til de kroatiske stjerner i det meste af søndagens kamp.
Danmark kom endda foran efter bare 57 sekunder, da forsvarsspilleren Mathias "Zanka" Jørgensen bragte Danmark på 1-0. Glæden var dog kortvarig, for tre minutter senere udlignede Kroatiens Mario Mandzukic til 1-1.
Den stilling holdt hele den ordinære spilletid, og så skulle kampen i forlænget spilletid. Her reddede Kasper Schmeichel et straffespark og bevarede det danske håb. Det førte til en straffesparkskonkurrence, hvor Schmeichel igen var i fokus med to redninger.
Desværre for Danmark brændte både Christian Eriksen, Lasse Schöne og Nicolai Jørgensen, og så blev Danmark sendt ud af tre kroatiske scoringer. Barcelona-spilleren Ivan Rakitic stod for den afgørende kasse, som sendte Danmark ud.
/ritzau/