Begrebet "Boligboble" dækker over et sammenfald af en række faktorer, som både spænder over politiske rammebetingelser, forbrugerne og verdensøkonomien som helhed.
* I korte træk udspringer en boligboble af, at boligpriserne i eksempelvis et land eller en region stiger hurtigere, end økonomien kan bære.
* En boble er en kunstig, selvforstærkende oppustning et marked. Jo flere, der satser på stigninger i priserne på eksempelvis aktier eller boliger, jo mere stiger de på grund af den voksende efterspørgsel.
* Samtidig skal der stilles sikkerhed for lån - sikkerhed, som eksempelvis kan være en bolig. Når forbrugere, banker, realkreditinstitutter og politikere alle tror på, at priserne bliver ved med at stige, stiger låneefterspørgslen og -bevillingerne også.
* Flere økonomer mener, at en af hovedårsagerne til, at økonomien smeltede ned i slutningen af 2007, var VK-regeringens åbning af muligheden for at tage afdragsfri lån.
* Afdragsfri lån er boliglån, hvor boligen stilles som sikkerhed for lånet, og hvor der kun betales renteudgifter hver måned, mens selve afdragene blev sat i bero i op til 10 år.
* De afdragsfri lån betød, at en masse danskere pludselig fik råd til at låne penge til at købe en ejerbolig, hvor de ellers ikke ville have råd til afdragene hver måned.
* Samtidig kunne folk låne flere penge til dyrere boliger, da de månedlige udgifter bliver væsentligt lavere, når der ikke skal afdrages på lånet.
* Den stigende efterspørgsel fra borgere med flere, lånte penge til rådighed sendte boligpriserne i vejret.
* De stigende boligpriser og -vurderinger gav samtidig en masse danskere mulighed for at tage lån i friværdien i deres hus til eksempelvis istandsætning, nye biler eller bare forbrug.
* Det skabte en voldsom udvidelse af økonomien og boligmarkedet for lånte penge, der havde boliger som sikkerhed.
* Spekulanter satsede store summer på boligmarkedet, hvilket drev priserne endnu højere op, og udviklingsselskaber byggede nyt i et voldsomt tempo.
* Det toppede i slutningen af 2007 inden finanskrisens udbrud, hvorefter mange mistede deres job, og verdens økonomi pludselig skrumpede gevaldigt
* Boligpriserne kollapsede, da folk ikke længere kunne låne penge i samme omfang. På den måde faldt friværdierne i mange boliger, og folk havde derfor belånt deres bolig op over skorstenen.
/ritzau/
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
Som nyhedsbrevsmodtager sender vi dig nyhedsbreve indeholdende breaking news, dagens vigtigste nyheder samt redaktionelle kampagner. Når du tilmelder dig nyhedsbrevet, accepterer du samtidig, at nyhedsbrevet kan indeholde kommercielt indhold i form af tilbud, læserundersøgelser, konkurrencer og events fra Avisen.dk samt markedsføring af produkter og ydelser fra 3. part.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.