En sag om bestikkelse ved Retten i Glostrup er historisk på grund af omfanget. Et selskab og syv personer er under anklage. Her er påstandene fra Bagmandspolitiet, der desuden i en række tilfælde har rejst tiltale om underslæb:
* Atea A/S har fra januar 2009 til december 2014 gjort sig skyldig i bestikkelse af ansatte i Region Sjælland og Rigspolitiet. Det skal være sket 18 gange.
* Salgschef i Atea ydede bestikkelse i 16 tilfælde. Rejser til Las Vegas og Rom, middage på Geranium, AOC, Mash, Kong Hans, Era Ora og andre steder, desuden leverance af tv.
* Koncerndirektør i Atea ydede bestikkelse fire gange både for Atea og et ny selskab, 3Ait. To rejser til Dubai, middage på Geranium og The Paul.
* Salgsdirektør i Atea ydede bestikkelse tre gange både for Atea og for det nye selskab 3Ait. Rejse til Dubai, middage på Søllerød Kro og Hotel Frederiksminde i Præstø.
* Koncernchef i Atea ydede bestikkelse to gange både for Atea og det nye selskab 3Ait. To rejser til Dubai.
* It-driftschef i Region Sjælland modtog bestikkelse i 17 tilfælde. To rejser til Dubai, to rejser til Las Vegas, middage på Era Ora, Geranium, Kong Hans, AOC og andre steder.
* It-direktør først i Region Sjælland og derefter koncerndirektør i Rigspolitiet modtog bestikkelse seks gange. To rejser til Las Vegas, rejse til Dubai, middage på The Paul og Geranium samt leverance af tv.
* It-udviklingschef i Region Sjælland modtog bestikkelse fire gange. Rejse til Dubai og middage på Era Ora, Den Røde Cottage og Søllerød Kro.
Udbyttet strækker sig fra 393.000 kroner til 65.000 kroner. De fire Atea-chefer er ikke længere ansat i selskabet. Samtlige nægter sig skyldige.
Kilder: Anklageskrift og retsmøde.
/ritzau/