I nat blev Falcks brandmænd kaldt ud til 153 brande i forbindelse med nytåret mod 268 sidste år og 278 året før.
Louis Honoré, kommunikationsdirektør i Falck, forklarer faldet med bl.a. vejret.
"Det lader til, at de rolige vindforhold og frosten har gjort, at der er opstået færre brande," siger han til Newspaq.
"Derudover har vi lov til at håbe på, at folk også er blevet bedre til at passe på sig selv, hinanden og omgivelserne," siger Louis Honoré.
Til gengæld var nytåret 2009/10 travlt for ambulanceredderne, som måtte rykke ud 714 gange - eksklusiv Region Hovedstaden.
36 af udrykningerne var til personer, der blev skadet af fyrværkeri. Det er på samme niveau som de foregående tre år.
Desværre var enkelte alvorlige, og blandt andet er en 15-årig dreng fra Ringsted overført til Odense Universitetshospital med skader i det ene øje, to fingre og maven.