Danskerne bestemte i år 2000, at vi ikke vil betale med euro-sedler herhjemme. Men nu får vi måske alligevel sedler, der ligner.
To forslag til nye sedler konkurrer om at skulle ligge i danskernes hænder fra 2009 og frem, når vi vil betale ente 50, 100, 200, 500 eller 1000 med papir. Og forslaget fra kunstneren Karin Birgitte Lund lægger sig tæt op af designet på de nuværende euro-sedler, særligt fordi temaet for de nye danske pengesedler er broer.
- De ligner hinanden. Eurosedlerne er bygget op, så de viser broer, bygningsværker og akvædukter. Men alle tingene på eurosedlerne er fiktive ting, hvor man har taget lidt fra forskellige steder i de 13 euro-lande, siger mønthandler Peter Flensborg.
Han mener dog, at der alligevel er så mange forskelle, at danskerne ikke kommer til at forveksle de danske sedler med de europæiske.
Lilla pengesedler
Heller ikke euro-skeptikerne fra Junibevægelsen er bange for, at det vil være et forsøg på at vænne danskerne til eurosedlerne, hvis Karin Birgitte Lunds design bliver valgt til de nye sedler.
- Vi har aldrig hængt os i symbolikken på pengesedlerne. Vi var imod euroen på grund af konsekvenserne for måden at styre økonomien, og for min skyld kunne pengesedlerne være lilla, siger talsperson fra Junibevægelsen Pelle Christy Geertsen.
Nationalbankens direktion vil til maj vælge, om det bliver de eurolignende sedler eller et mere farverigt forslag, der skal erstatte de gamle.
- Vi er naturligvis opmærksomme på, at der er broer på eurosedlerne. På eurosedlerne er det imidlertid ikke-eksisterende broer, der skal markere stilarter fra forskellige perioder. På de danske sedler er det eksisterende broer, hvor flere af broerne vil vække genklang hos mange, siger kontorchef Winnie jakobsen fra Nationalbanken.
På de nye sedler vil der være billeder af Storebæltsbroen, Den gamle Lillebæltsbro, Knippelsbro, Sallingsundbroen og Dronning Alexandrines bro.