Efter at have forudsagt samtlige resultater af det tyske landsholds VM-kampe fra et akvarium i Sealife Oberhausen har blæksprutten Paul trukket sig tilbage til sin hverdagstjans som udstillingsblæksprutte for akvariets sommergæster.
Og det bliver højst sandsynligt den sidste slutrunde, hvor verden får glæde af Pauls synske fortrin. Newspaq kunne tidligere på ugen fortælle, at der skal et mirakel til, hvis Paul kommer til at opleve EM 2012.
"Vi regner med, han er 2,5 år gammel. Og normalt bliver blæksprutter omkring tre år. Så vi ved ikke, hvor længe han har igen," fortalte underholdningsdirektør Daniel Fey til Newspaq.
Men fortvivl ej. Du kan få Paul til at råde dig gennem livet på din iPhone eller iPod. Ved at downloade 'Ask the Ocopus' til dit Apple-produkt kan du, hver gang du er i tvivl om noget, lige konferere med sprutten Paul.
Hent programmet her