De giver med den ene hånd og tager med den anden.
Sådan beskriver en ny rapport fra det svenske fredsforskningsinstitut SIPRI situationen, når organisationer som EU, Røde Kors og UNICEF benytter de samme flyselskaber, som også fragter våben og ammunition til flere krigshærgede afrikanske lande.
Dermed er organisationerne med til at forlænge de konflikter, som de ellers skal være med til at stoppe, mener Hugh Griffiths, forsker og medforfatter til rapporten.
"Man kan lige så godt lade være med at sende nødhjælp til en konflikt, hvis man samtidig støtter de dødens købmænd, som var skyld i konflikten i første omgang," siger Griffiths ifølge Information.
FN's Sikkerhedsråd holder øje med, hvilke flyselskaber, der er involveret i våbensmugling, men de øvrige FN-organer følger ikke Sikkerhedsrådets anbefalinger.
"Vi ved, når flyselskaberne gør noget forkert, for FN kontrollerer flysrapporterne. Men selv om Sikkerhedsrådet anbefaler et totalt forbud mod et selskab, kan UNICEF og andre finde på at bruge det en måned senere til humanitær hjælp," siger Hugh Griffiths.