I Bruxelles sad 27 statsledere fredag med en gordisk knude. De vil meget gerne have afgjort sagen om den serbiske provins Kosovos selvstændighed, uden at få konflikten på Balkan til at blusse op igen. Men samtidig var især Cypern, Spanien, Rumænien og Slovakiet bekymrede for, at Kosovos selvstændighed vil give mindretal i Europa og resten af verden en god grund til også at kræve løsrivelse.
Problemet var ikke lige til at løse over en frokost.
Sender 1.800 mand
Efter flere timers forhandlinger måtte de europæiske ledere opgive at anerkende Kosovo i samlet flok. I stedet vil det nu være op til de enkelte EU-lande, om de vil anerkende Kosovo som et nyt land. Til gengæld var der enighed om at sende en politistyrke på 1.800 mand til Kosovo for at hjælpe de nuværende FN-tropper i regionen med at holde fred, når Kosovo erklærer selvstændighed.
»Det er det klareste signal, EU kunne give, om at unionen har intensioner om at være en af de føren- de kræfter i spørgsmålet om Kosovos fremtid,« sagde den portugisiske premierminister, Jose Socrates, der i øjeblikket er formand for EU, efter mødet til nyhedsbureauet DPA.
Politistyrken kan dog støde ind i juridiske problemer. Både Serbien og Rusland, der begge er imod Kosovos selvstændighed, har allerede sagt, at de ikke vil acceptere en politistyrke, der ikke har fået mandat af FN s Sikkerhedsråd.
Selvstændighed snart
Med et tøvende EU ligger bolden hos Kosovos ledelse, men her vil man tilsyneladende også se tiden lidt an, før man tager det store skridt.
Kosovos nyvalgte premierminister, Hashim Thaci, er klar til at tage springet meget snart, men først vil han aftale omstændighederne med USA og EU.
»Ja, vi vil erklære provinsens selvstændighed, selv alene. Hvornår? Kosovo er klar til at gøre det i dag. I morgen er måske for sent. Men vi vil forsøge at koordinere det hele med Washing- ton og Bruxelles,« sagde han i går til den italienske avis Corriere della Sera.