Administration 

Et drab er sket i Utterslev

Hvorfor blev Thomas Krogh Petersen myrdet? Teorierne er mange.

Nogle tror, det handlede om penge. Måske for noget narko. Ingen ved det bortset fra morderen og eventuelle vidner. Men en eller anden årsag må der være til, at 22-årige Thomas Krogh Petersens ansigt er smadret til uigenkendelighed og hans lig smidt i grøften ved siden af hans knallert.

»Tak for alle de gode stunder vi har haft sammen. Var glad for du så mig som en halvbror,« står der på papiret, der starter med Til Gogger fra Paw skrevet af en barnehånd.

Det ligger sammen med påskeliljer og fyldige buketter ikke langt fra nærmeste gård, hvor vejen drejer blødt et par gange, mens grønne marker ligger spændt ud på begge sider. Blomsterne i græsset er ved at visne, et lys er væltet om, så glasset er ødelagt, og skriften på afskedsbrevet er falmet og knap læselig.

Man skal gennem den lille by og ud på den anden side, hvor der er rød streg over Utterslev , for at komme til stedet, hvor Thomas Krog Petersen blev fundet. Det er allerede mange dage siden, men først i dag skal han begraves.

Et fredfyldt farvel

Flaget er på halv foran kirken i Utterslev. Citroên-rustvognen står klar med bagsmækken åben, og på parkeringspladserne rundt om kirken holder bilerne tæt.

Egentlig er det en smuk, omend kold og lidt blæsende, dag. Solen er fremme, fuglene kvidrer af forårsfornemmelser, og byen ligger næsten øde hen. Godt nok er en enkelt haveejer ude at ordne bede, en ældre dame går tur, og graverne passer deres arbejde ¿ og sørger for, at journalister og fotografer ikke kommer for tæt på.

Dagen inden har Lolland-Falsters Folketidende været forbi, men Thomas Krogh Petersens mor Anni har ønsket fuldstændig stilhed omkring begravelsen. Før klokken slår 11, ringer klokkerne, og unge mænd træder ud fra våbenhuset med dukkede nakker og en kiste med hvide liljer og røde roser som bårebuket på skuldrene.

»Det er trist, jeg vil ikke tale om det, for det kommer for tæt på,« siger graveren og roder med en mælkebøtte, han netop har skåret af med en lommekniv.

Han slår fast, at uanset om Thomas var en skidt eller god knægt, så fortjener hans familie et fredfyldt farvel.

Stilhed på Strandgården

Hvis man fra Ørnekulevej, hvor Thomas lig blev fundet, drejer til venstre i stedet for til højre mod kirken, ender vejen blindt ned til vandet. Lige inden, i et af de allersidste huse, har stilheden indfundet sig på en anden måde.

Her på Strandgården er der måske foregået en ganske forfærdelig forbrydelse. Politiet var i hvert fald ude at ransage stedet i flere timer og sikrede sig en masse tekniske spor. Og fire personer ¿ en far, en søn, en bekendt og en kvinde, der ikke er datteren og derfor nok sønnens kone ¿ sidder nu varetægtsfængslet for drab.

Kun få ved, hvad der egentlig foregik søndag den 6. april, hvor Thomas tog fra sin kæreste Line ud til huset.

»De er skidte folk«

Politiet vil ikke fortælle, om han virkeligt tog derud, men Line har fortalt politiet, at Thomas blev ringet op på sin mobiltelefon søndag aften og derefter kørte afsted på sin knallert med styrthjelm på. Den er aldrig fundet ligesom mobiltelefonen, og hans røde pung er dukket op adsklillige kilomter derfra på den anden side af byen.

I Utterslev ved man, at Thomas er begyndt at komme ude hos familien på Strandgården, der ikke er kendt for noget godt. Nogle fortæller, at de stjæler knallerter. Ingen omgås dem rigtigt, virker det til, og historierne varierer i, hvor alvorligt det står til. Spørger man folk, hvad de går rundt og laver, er svaret en hovedrysten eller afvæbnende håndbevægelse.

»De er nogle skidte folk,« lyder det fra en.

Derude på Strandgården mødes man til computerspil, men søndag 6. april klokken 22 var Thomas ikke dukket op. Måske derfor ringede familien til Thomas; men det er endnu ikke opklaret, hvor opkaldet kom fra.

I dag er persiennerne trukket for vinduerne. Huset virker slidt, og uden for holder en sølvfarvet bil. Om moren i familien, der blev løsladt efter grundlovsforhøret, er vendt hjem, er ikke til at sige.

Udstødt af vennerne

Thomas Krogh Petersen boede slet ikke i Utterslev men derimod hos sin mor i Horslunde, der er en lidt større naboby. Her er der både to banker, en Spar, en Brugs og grillbaren Coco Grill, hvor Thomas ligesom de andre unge i byen kom forbi for at få noget junkfood. Han var stille og høflig, ligesom når han handlede i bageren, men der gik da rygter om ham.

Inden sin tragiske død arbejdede han og var også på vej på ret køl, men fra at være en knægt, der spillede fodbold på det lokale hold, begyndte han at ryge for meget hash og drikke lidt for mange øl. Og ligesom mange af de andre, stjal han engang imellem og rodede sig af og til ud i noget snavs.

»I skal ikke regne med, at nogen vil fortælle om Thomas, for de fleste har selv noget i klemme. Og her på Lolland løber rygterne hurtigt,« fortæller en af borgerne i Horslunde.

Vennerne tog langsomt afstand fra ham, og måske derfor begyndte han at komme på Strandgården, mener nogle.

»Der er heller ingen unge tilbage mellem 18 og 25 år. De tager til byen og vender først hjem, når de har fået kone og barn.«

Til begravelsen var der dog fyldt med venner, der mødtes grædende på perlegruspladsen efter ceremonien, trøstede hinanden og familien og én efter én forsvandt i svinget, forbi bindingsværkhusene og tilbage, hvor de kom fra. Igen er her stille.

Ansigtet smadret

En stilhed, der drypvis bliver afbrudt af udefrakommende, og som for nogle måske ikke vil blive genoprettet indvendigt. Måske sidder billedet af Thomas fast i drømmene hos flere end hans nærmeste. Det må have i hvert fald været et slemt syn, der mødte den hundelufter, som om aftenen til den 7. april fandt Thomas liggende i vejgrøften.

Ifølge politiet blev han dræbt med stump vold, og en nabo til Thomas fortæller, han ansigtet var helt smadret. Næsen var endda væk. Moren kunne ikke klare at identificere sin søn, så det måtte morboren, kaldet skorstensfejeren, klare. Ved siden af liget stod knallerten pænt oprejst.

Måske har en hel familie været sammen om plottet, der på en kynisk måde har forsøgt at få et drab til at ligne en ulykke. Indtil videre er ingen dømt, og derfor fylder selve hændelsen mere i Horslunde og Utterslev.

»Det er ikke rart at tænke på, at der går mordere løs. Det bliver rart, når vi ved, hvad der er sket,« siger bagerjomfruen.

Man oplevede noget lignende for omkring 10 år siden, hvor en far og søn blev dræbt på et værtshus i Nakskov, men allermest tænker man på mor Anni.

»Hun har brug for fred,« er folk enige om.

Livredder på badestrand
Nyheder

Det lignede leg - men syvårig pige trak ikke vejret

hund får skæld ud
Dyreliv

Din hundetræning afslører mere om dig, end du tror

Claus Richter
Nyheder

Din bank ændrer sig: AI skal opdage svindel og styre mere af din rådgivning

mand ved pc
Nyheder

Bliver du hurtigt udmattet på jobbet? Dit syn kan være forklaringen

kvinde med potteplanter
Livsstil

Din stueplante sladrer om dig - især hvis den er halvdød

vikinger på heste
Underholdning

Klar til bersærkerbanen? Moesgaard vækker vikingerne til live

Barnehånd i voksenhånd
Nyheder

Når børn indlægges: Nyt redskab hjælper i psykiatrien

Kærestepar
Rejser

Danskerne jager den eneste ene på ferien - også når de er gift

Vingegaard og Pogacar
Sport

Vingegaard er på alles læber: Hilsner strømmer ind

syg kvinde nyser
Sundhed

Syg i din ferie: Her er reglerne

retten i Glostrup
Krimi

Tysker bag tremmer: Mistænkes for drabsforsøg

fest
Nyheder

Danskerne: Alkohol fylder for meget

kvinde i kemobehandling
Nyheder

Lægemiddelindustrien: Pris fylder for meget i vurdering af kræftmedicin

dansk politi
Krimi

Falske bankbude stoppet: Ofre får deres penge retur

Kvinde tjekker dæk
Rejser

Ekspert: Campingferien starter i indkørslen

ung der står udenfor
Nyheder

Politikerne lovede færre unge på kanten: Målet er ikke nået

Butik
Nyheder

Kunde på Reddit: Ansat deler mine indkøbsvaner - må man det?

træstammer
Krimi

Træstammer lå på togskinner: Nu efterlyser politiet vidner

Lotto kupon
Nyheder

12 millioner søger deres ejer

politi dansk
Krimi

Skud-episoden i Nørresundby: Politiet får fortsat henvendelser i sagen

brevkasse
Nyheder

Læsernes Brevkasse: Hvorfor flytter staten ikke nogle ulve til Sjælland?

mand ved pc
Nyheder

Advarsel: AI kan kopiere chefens stemme

to mænd i samtale
Nyheder

Grov tone blandt mænd: Nu skal de lære at sige fra

strnad og sol
Sundhed

Rød og solskoldet hud rammer hver anden

ny skov
Nyheder

Flere skove på vej til danskerne

børn på museum
Underholdning

Dine børn arver dine kulturelle vaner

gaderæs
Krimi

Ulovligt ræs udsatte andre for fare: Nu er de dømt

Bod med salg af børneting
Nyheder

Gamle børneting kan være penge værd i sommerferien 

Forsvaret soldater
Nyheder

Ellemann-Jensen: Private skal hjælpe Forsvaret med flere opgaver

rotte
Nyheder

Næsten 200.000 rotteanmeldelser: Disse tegn skal du reagere på

håndbagage i lufthavn
Rejser

Mange danskere begår denne fejl med håndbagagen

Skagen uge 29 smart bil
Krimi

17-årig forsøgte at flygte under stor kontrol i Skagen

Sygehus grønland
Nyheder

Spiralsag: Knap 100 har søgt erstatning

fødselsdag med børnebørn
Sundhed

Corona: Nyt studie afslører skjult smittevej til bedsteforældre

kirkegård
Krimi

Politiet gjorde stort fund: Stjålet kunstværk og 250 genstande fra gravsteder

bøger på stranden
Advertorial

Annonce

Romance til din sommer – se de hotteste bøger her

Kool & the Gang
Underholdning

Legendarisk hitband indtager Tivoli

dansk politi
Krimi

Indbrud stiger markant: Gør dette inden ferien

mor læser for børn
Bøger

Børnene får magten: Her er årets nominerede børnebøger

dreng læser
Advertorial

Annonce

Læs med dit barn: Gør bøger til en hyggelig del af sommerferien

rømø
Nyheder

Ræs på Rømø: Nu melder politiet ud

lasbil i skov
Biler

Grønnere lastbiler kræver politisk vilje: Vi er bagud

folk i kø til filmen
Underholdning

Sidste chance: Egon Olsens grønne port åbner til historisk filmaften

hund på hotel
Rejser

Hunden er en del af familien: Ferien tilpasses kæledyrene

tog øresund
Nyheder

Skal du til Sverige? Togtrafikken over Øresund lukker i et døgn

håndværker
Nyheder

Danskerne laver gør-det-selv-arbejde, de ikke burde

Musik i Lejet
Underholdning

Landskendt musik-festival giver igen naboer hovedbrud

Haakon og Mette-marit
Kongelige

Kronprinsesse Mette Marit er hjemme igen

dansk politi
Krimi

Sprit-ulykke: Måtte smadre bagruden for at få føreren ud

dansk politi
Krimi

Politiet slår til mod bordel i Aarhus

Ferie med barn
Nyheder

Gratis sommerlejre skal give udsatte familier gode ferieminder

pantflasker
Kendte

Drengedrøm går i opfyldelse: Hyldes af kendt influencer

dansk politi
Krimi

Svindler ville snyde 93-årig kvinde

Lille vildmose
Nyheder

Med få klik kan du hjælpe forskerne i Lille Vildmose

dansk politi
Krimi

To varetægtsfægslet for skud mod hus

unge med mobil
Nyheder

Instagram fjernede langt mindre indhold - Snapchat reagerede langsomst

retten i holbæk
Krimi

Fire ansatte frifundet efter dødsfald på hospice

jordbær
Livsstil

Varmen sender salget af sommerfavoritter i vejret

festivalområdet
Underholdning

Smukfest-camp revet væk på 17 minutter

mennesker omkring bål
Sundhed

Millionbevilling skal få flere med gigt ud i naturen

dansk politi
Krimi

Vidner søges: Hvem har skudt mod denne bil?

Bunker
Nyheder

Nyt notat advarer: Her mangler der plads i sikringsrummene

Vred bilist
Biler

Vreden koger på vejene: Hver fjerde råber eller dytter aggressivt

paypal
Nyheder

Millard-bud: Vil købe paypal

festival for iværksættere
Iværksætteri

Iværksættere fra hele landet samles i Odense

mand med mobil
Nyheder

AI bruges - men tilliden er fortsat lav

Vanding på mark
Nyheder

Det er tørt: Pas på med åben ild

kanin
Dyreliv

Kaniner riskerer hedeslag om sommeren

Pin med Madmod
Nyheder

Flere tusinde spejdere møder markant ændring ved aftensmaden

to ældre på stranden
Nyheder

Senior rimer ikke på pension

p-bøde
Krimi

Falske parkerings-SMS'er breder sig: Klik ikke på linket

Mor med unge
Dyreliv

Se videoen: Stolte forældre viser små pingvin-unger frem

dansk politi
Krimi

Sag ryster Tyskland: Bedøvede og voldtog kvinder

Guldfisk
Helt vildt

Guldfisk gik rettens vej: Nu har Fede og Magui fået rettigheder

vaccination
Sundhed

Vaccine har alvorlige bivirkninger: Nu begrænses brugen

Kunstværket
Nyheder

Naturen vakler: Kunstværk skal starte vigtig samtale

bil ferie
Rejser

Kør selv ferie: Vær forberedt før du kører til udlandet 

ragdoll
Dyreliv

Før katteejeren åbner vinduerne i hedebølgen så husk dette

tilskuere til fodboldkamp
Sport

Sport: Hver tiende dansker holdes væk af prisen