Den enes nød, den andens brød. Esbjerg står på spring til at arrangere landskampe, hvis DBU ønsker det.
- Det vil naturligvis være fantastisk god reklame for byen og klubben, hvis vi kunne få en eller flere af kampene, siger sportsdirektør Niels Erik Søndergård, Esbjerg forenede Boldklubber (EfB).
- Man skal selvfølgelig tænke over, at der kun er plads til 5.500 siddende tilskuere, men ellers lever vi op til de internationale krav. Hvis muligheden byder sig, er det klart, at det er noget, som vi gerne vil byde ind på, siger Niels Erik Søndergård.
Danmark er af UEFA blevet dømt til at spille de næste fire hjemmekampe 250 kilometer fra København, og dermed er Esbjerg reelt den eneste mulighed. En anden mulighed kunne være AOL Arena i Hamborg med plads til langt flere tilskuere.
- Derfor ville det nok også være oplagt med en af kampene mod Letland eller Island eller kampen uden tilskuere mod Liechtenstein. Kampen mod Spanien ville alt andet lige nok være bedre at lægge i udlandet, men det må jo være op til DBU.
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
Som nyhedsbrevsmodtager sender vi dig nyhedsbreve indeholdende breaking news, dagens vigtigste nyheder samt redaktionelle kampagner. Når du tilmelder dig nyhedsbrevet, accepterer du samtidig, at nyhedsbrevet kan indeholde kommercielt indhold i form af tilbud, læserundersøgelser, konkurrencer og events fra Avisen.dk samt markedsføring af produkter og ydelser fra 3. part.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.