Administration 

Erik Frodelund: Når det er kommunender begår detsociale bedrageri…

Debat
(Foto: Scanpix)

Syge og handicappede skatteydere bliver helt bevidst snydt af nogle kommuner, og det har dagens debattør, tidligere chefredaktør og direktør på Aarhus Stiftstidende, Erik Frodelund, mærket på egen krop og pengepung, efter han 8. februar 2019 blev lammet af en blodprop i hjernen og kom retur til sin nuværende bopælskommune.

Her i landet er der hver dag sager, hvor vi borgere bliver anklaget og senere straffet, fordi vi har undladt at give korrekte oplysninger til kommunerne og derfor fået sociale ydelser, vi ikke var berettiget til. Det gælder for eksempel denne sag med en kvinde, der ikke havde fortalt kommunen, at hun havde fået en kæreste, som nu sov fast hos hende:
”En 33-årig kvinde fra Aakirkeby har fået en dom på ni måneders fængsel for at have begået socialt bedrageri for i alt 475.532 kroner. Kvinden foregav i en længere periode at være enlig forsørger, hvorfor hun uberettiget fik udbetalt pengene. Ud over straffen på ni måneders fængsel skal den 33-årige kvinde betale de 475.532 kr. retur til de myndigheder, hun har fået pengene fra”.

Kommuner kan få en stor gevinst…

Men hvad er konsekvensen, hvis det ikke er borgeren, men i stedet kommunen, der begår det sociale bedrageri over for borgeren, fordi kommunen i strid med loven undlader at oplyse borgeren om hans muligheder og rettigheder for at få en kommunal besparelse – og dermed en økonomisk gevinst af samme størrelse – for eksempel på 475.532 kr.?
Hvor borgeren, der begår det sociale bedrageri over for kommunen, bliver straffet med fængsel og dømmes til at tilbagebetale det beløb, borgeren har snydt sig til, er der ingen – og med stort: INGEN – konsekvenser overhovedet over for de kommuner, der snyder syge og handicappede borgere ved at overtræde lov om retssikkerhed på det sociale område og serviceloven.

Bedre at vildlede end at vejlede…

Efter lov om retssikkerhed § 5 gælder følgende:
”Kommunalbestyrelsen skal behandle ansøgninger og spørgsmål om hjælp i forhold til alle de muligheder, der findes for at give hjælp efter den sociale lovgivning, herunder også rådgivning og vejledning. Kommunalbestyrelsen skal desuden være opmærksom på, om der kan søges om hjælp hos en anden myndighed eller efter anden lovgivning”.
Men det er der en del kommuner, der ikke gør, eller som i stedet vildleder handicappede og syge borgere, hvilket tydeligt kan ses af det antal sager, hvor kommunerne bliver underkendt af Ankestyrelsen.
Ud af de 7.226 borgere, som havde mod på at klage til Ankestyrelsen i 2019, fik over 3.000 (42 pct.) ret i, at afgørelsen var forkert.
Men inden sagen når til Ankestyrelsen, er der gået adskillige måneder, hvor borgeren har måttet undvære hjælp, og der kommer efterfølgende ingen kompensation for perioden uden den hjælp. Kommunen har til gengæld sparet en masse penge.

Handicapsvigt i Langeland Kommune

Lad mig tage min egen sag som eksempel, for den viser desværre og med al tydelighed, hvordan min bopælskommune – Langeland – overtræder dansk lovgivning og dermed snyder syge og handicappede skatteydere, der har behov for genoptræning og hjælpemidler. I mit tilfælde på grund af en blodprop, der slog ned i min hjernestamme 8. februar 2019 under et indkøb i Netto i Odense, og som kappede forbindelsen mellem mine hjerneceller og musklerne i venstre side af min krop.


Da jeg efter 14 ugers genoptræning – heraf seks ugers selvbetalt genoptræning på Vejle Fjord Rehabilitering – vovede at komme tilbage til mit hjem i Lohals, blev jeg udsat for noget, jeg vil tillade mig at kalde for Det Store Handicapsvigt, idet Langeland Kommune helt bevidst ser stort på loven for at spare penge og dermed snyder syge og handicappede borgere for den hjælp og de hjælpemidler, som de har krav på efter lov om retssikkerhed på det sociale område og serviceloven.
Som journalist og jurist har jeg aldrig oplevet noget så manipulerende og lovstridigt som den måde, Langeland Kommune har behandlet min sag på. Langeland Kommune har stort set konsekvent sagt ”Nej” til at hjælpe mig med alt, hvad jeg som lammet har behov for. ”Nej” til de lange støttestænger, som sygehuset havde anbefalet kommunen at sætte op på begge sider af mit toilet, så jeg ikke behøver hjælp for at kunne bruge toilettet. ”Nej” til det vandrette greb, som sygehuset også havde anbefalet kommunen at sætte op på mit badeværelse, så jeg selv er i stand til at hive mig op fra badestolen for at vaske mig selv på ryggen og i bagdelen. ”Nej” til en kørestol efter de mål, der fremgår af min udskrivningsrapport osv… osv… osv…

Ikke et ord om BPA-ordninger…

Der er stort set konsekvent sagt ”nej” med den begrundelse, at det vil Langeland Kommune først tage stilling til, når min tilstand er stationær om otte til ti måneder, og jeg skal udskrives fra min kommunale genoptræning. Min tilstand er nu ikke bare stationær, men desværre dårligere. Men ingen fra kommunen tager noget som helst op af egen drift.


Som borger og skatteyder på Langeland skal man enten selv være jurist – hvad jeg heldigvis også er – eller ret så velhavende for at kunne købe sig til den rådgivning, fx om de ordninger med personlige assistenter – BPA-ordninger efter servicelovens § 96 stk. 1 – som kommunen ellers har pligt til at oplyse handicappede borgere om.


Når jeg meddeler Langeland Kommune, at jeg som lam ikke har mulighed for at komme til den nødvendige genoptræning hos fysioterapeuter og i varmtvandsbassin, uden jeg får hjælp og ledsagelse til det, så svarer Langeland Kommune følgende:
”Du er ikke i målgruppen for en ledsagerordning efter serviceloven, når du er over 67 år”:
At kommunen samtidig med det besynderligt formulerede afslag, burde fortælle mig, at jeg i stedet ”er i målgruppen” for en ordning med personlige assistenter, som jeg får tilskud til selv at ansætte til ledsagelse osv. for at kunne leve et liv, der minder mest muligt om mit tidligere liv. Men det gør Langeland Kommune ikke. I stedet gør kommunen alt for at sløre og hemmeligholde, at der overhovedet findes sådanne ordninger. Derfor har jeg flere gange måttet klage til Ankestyrelsen for at få aktindsigt i rent statistiske oplysninger om BPA-ordninger på Langeland, dvs. om der findes sådanne ordninger på Langeland, og hvor mange timer, der er i givet fald er udmålt til brug af personlige assistenter i dem. Efter måneder med skriverier og gentagne kommunale afvisninger har jeg via Ankestyrelsen fået oplyst, at er fortsat findes to af disse ordninger på Langeland, og at der er udmålt henholdsvis 66 og 117 ugentlige timer til personlig assistance i de to ordninger.


At jeg i januar i år gjorde kommunen opmærksom på, at jeg har krav på en ordning med personlige assistenter, fremgår af min kommunale journal. Men selv om kommunen skriver på sin hjemmeside, at der er op til otte ugers behandlingstid på en BPA-sag, Har jeg endnu ikke – et halvt år efter – modtaget noget svar.

Et sprogligt glansbillede

Hvis man læser om handicappolitikken på Langeland på kommunens hjemmeside, står der følgende, som er forventeligt i en kommune, hvor Socialistisk Folkeparti sidder på borgmesterstolen og har flertal i kommunalbestyrelsen:
Handicappolitikken har til formål at sørge for lige muligheder for hele befolkningen i Langeland Kommune, således at der hele tiden stræbes efter, at alle borgere har samme muligheder uanset den enkelte persons funktionsniveau. Handicappolitikken skal også være et redskab til dialog og udvikling af kommunen og skal derfor revurderes jævnligt”.
Men det er et sprogligt glansbillede, der på ingen måde svarer til den barske virkelighed, som bedst kan beskrives på denne måde:
”Handicappolitikken på Langeland har til formål at gennemtvinge besparelser, uanset hvad der måtte stå i dansk lovgivning, således at der hele tiden stræbes efter at tappe handicappede for så megen energi, at de opgiver at gå videre til Ankestyrelsen med deres sager, for det skal være mere end vanskeligt at komme igennem med det, de handicappede har krav på efter den enkelte persons funktionsniveau”.

 

 

Erik Frodelund er journalist og jurist. Foto: Privat

 

 

 

 

 

 

Retten i Viborg
Krimi

Mand dømt: Lod som om han var ekskonen

dansk politi
Krimi

Iraner udvist: Forsøg på anal voldtægt

dansk politi
Krimi

De lyder som banken - men vil have dit kort ved døren

Lars Andersen
Krimi

Aktivist anholdt: Lagde statsministerens personlige oplysninger på Facebook

retten i Sønderborg
Krimi

Behandlingsdom: Satte ild til skraldespande

Dennis Knudsen
Kendte

Stjernefrisør er endt i en voldsom SoMe-storm

dansk politi
Nyheder

Politiet hjælper misbrugere: Flere hundrede har sagt ja tak

lastbil
Krimi

Kæmpe bøde til vognmand: Chauffør kørte ulovligt

Byggeri
Nyheder

Kontrol med udenlandske arbejdere: Regeringen vil have ID-kort

Jesper Stagegaard og Jakob Martin Strid
Nyheder

Vilde dyr og ny legeplads - i børnehøjde

hæk
Nyheder

Red de små fugleunger - vent med hækken

Livreddere
Nyheder

Dyp kroppen i vand i varmen: Livredderne melder klar

Aqua
Underholdning

Anmelderne hadede dem mens fans verden over sang med på Barbie Girl

KBH Uni
Nyheder

Vil gøre op med svindel: Bedre kontrol af udenlandske studerende

Hjort
Nyheder

Spiser du vildtkød: Så skal du huske dettte

Psykisk udfordring kvinde
Sundhed

Ensomhed og angst: Ventetiderne skal ned

kongen i spinaten
Kongelige

Kongen jokker i spinaten - i bogstaveligste forstand

Spillere
Sport

Fodbold er sjovt men pas på VM-svindlerne

Roger Waters
Kendte

Roger Waters genindspiller verdenskendt hit

overblik
Nyheder

Dagens overblik 26. juni

NAbohjælp skilt på dør
Krimi

Pas på tyvene når du lufter ud i varmen

motorvej
Krimi

Skubbet ud af bil på motorvej: Blev slæbt hen ad vejen i selen

Legetøj
Nyheder

Advarer forældrene: Dit barns legetøj kan være farligt

test sættet
Sundhed

Unge kan nu bestille gratis hjemmetest for klamydia og gonorré

Deltagerne
Nyheder

Festival på Himmelbjerget: Her bygger de for livet

Bilister på vej
Nyheder

Her er årsagerne til de fleste trafikulykker

Spilleautomater
Advertorial

Annonce

Online casino i Danmark: hvorfor bliver spillerne?

 Jacob Mark
Nyheder

Minister: Alle skal kunne bo i København

Molslinjen
Nyheder

Populær færge sejler hver anden tur på strøm

gravhundehvalp
Dyreliv

12 gravhunde får en ny chance

Roskilde Festival
Nyheder

Roskilde kan være overvældende: Her kan du få en timeout

Parkeringsskilt
Nyheder

Advarer elbil-ejere: Her får du måske en bøde

Ida Auken
Nyheder

Spiralsagen: Nu kan grønlandske kvinder søge om erstatning

dansk politi
Krimi

To personer fundet døde: Politiet efterforsker sagen

Bork Festival
Nyheder

Festival har brug for flere frivillige hænder

retten i Århus
Krimi

Dødsulykke i Tilst: 20 årig varetægtsfængslet

Politi tysk
Krimi

Danske bilister kan ikke slippe for tyske bøder

Jan C Olsen i jakkesæt og slips
Iværksætteri

De stærkeste danske virksomheder går til udlandet

Selvkørende bil
Nyheder

Selvkørende biler skal gavne københavnerne

Facebook
Nyheder

Konkurrencerådet: Facebook behandlede ikke dansk butik ordenligt

Havneværter
Nyheder

Havneværterne passer på de nye studenter

Program
Nyheder

Alkoholfri festival var et flop

Radiator
Nyheder

CEPOS: Danske familier kan spare op mod 4.400 kr. om året 

TikTok
Krimi

22-årig fra Solrød får tre måneders fængsel for digital stalking

Crocs
Nyheder

Dresscode: Er det ok med joggingtøj, klipklapper og shorts på jobbet? 

Modtagerne af dusøren
Nyheder

Tre unge stoppede voldtægt på festival: Nu er de hædret

Ane Halsboe-Jørgensen
Nyheder

Minister: Kønsopdelt svømning skal stoppe nu

Niels og Benjamin Hav
Kendte

Benjamin Hav i poetisk samarbejde med sin far

retten i Sønderborg
Krimi

25-årig dømt: Politiet fandt over 15 kg narko

Flyver i Kastrup
Nyheder

Klimaråd: Det skal være dyrere at flyve

København rådhus
Nyheder

AI kommer - men jobbene bliver

sol og strand
Nyheder

DMI slår alarm: Op til 35 grader på vej

Asbest
Nyheder

Arbejdsmiljø: Nu kan chefen straffes med fængsel

Bob Dylan
Kendte

Legende gæster Horsens til oktober

overblik
Nyheder

Dagens overblik 25. juni

 mayonnaise
Nyheder

Smid denne mayonnaise ud

Katrine Daugaard
Debat

DEBAT: Når kommunerne bliver konkurrenter med statens kreditkort

dansk politi
Krimi

Fuld bilist kørte zigzag mellem skolebørn

kvinde græder
Krimi

Voldtægtsmareridt i Køge: Nu skal han i forvaring

Isabella med hue
Kongelige

Kongelig student strålede om kap med solen

Morten Bødskov
Nyheder

Minister er rystet over lønsvindel i landbruget

Hacker
Nyheder

Danskerne har lav tillid til staten ved angreb

Monika Rubin
Nyheder

Lovforslag: Slut med at udnytte sårbare mennesker

Retten i Næstved
Krimi

Hjemmerøveri og drabsforsøg: Skød gennem hoveddør

Studenter kørsel
Nyheder

Politiet har et ekstra øje på studenterne

skilpadde
Dyreliv

Tamme skildpadder ender ulovligt i danske søer

venner hygger
Sundhed

Kære studenter: Hold fast i dine gamle klassekammerater 

badesø med gæster
Nyheder

Badesøer kan være farlige: Bør tjekkes nu

fængselsbetjent i Nyborg
Nyheder

Det er blevet mere sikkert at arbejde i et fængsel

Præst
Sundhed

Hospitalspræst: Vi moderne mennesker er vant til at kunne styre alting

overblik
Nyheder

Dagens overblik 24. juni 

Dreng leger med vandet
Nyheder

International hæder til København

bål
Underholdning

Kæmpe Sankt Hans fest i Tivoli

Sebastian Dorset og Suzan Hecht
Kendte

Kendis-par har ikke travlt: Forlovet i 11 år

retten i Sønderborg
Krimi

Rumænsk mand på indbrudstur: Står bag 58 indbrud

Girafmor og kalv
Dyreliv

Dyrepasserne var på plettet: Lille giraf-kalv reddet i zoo

retten i Sønderborg
Krimi

Narkosælger får 13 år og udvises af Danmark for altid

Retten i Odense
Krimi

Bandeopgør: Teenager udsat for seksuelt overfald

Mand ked af det
Sundhed

Bedre hjælp til selvmordstruede