Administration 

Ekspert foreslår strammere restriktioner: Ny coronavariant er som en helt ny sygdom

person bliver testet for covid-19
Statens Serum Institut (SSI) har anslået, at op mod knap 800 personer er blevet smittet med den nye coronavariant. (Foto: Helle Arensbak/Ritzau Scanpix)

Ny coronavariant smitter op til 70 procent mere. Ifølge lektor bør man tænke i nye restriktioner, efter at en særligt smitsom coronavariant har spredt sig.

En ny og særligt smitsom coronavariant har de seneste uger spredt sig i Danmark, og ifølge Viggo Andreasen, lektor i matematisk epidemiologi ved Roskilde Universitet, bør vi betragte den som en helt ny sygdom, der invaderer landet.

Det tyder på, at der er såkaldt krydsimmunitet ved coronavarianterne. Det vil sige, at har man været smittet med den ene variant, er man også immun over for den anden. Men med omkring 165.000 bekræftede coronatilfælde i Danmark, har for få opnået den immunitet, siger Viggo Andreasen.

- Der er så få immune i Danmark, at det i praksis svarer til, at der kommer en ny sygdom ind, siger han.

Statens Serum Institut (SSI) har anslået, at op mod knap 800 personer er blevet smittet med en ny coronavariant, der er mere smitsom end den sædvanlige.

Forskellige undersøgelser har anslået, at den nye variant kaldet B117 er 50-70 procent mere smitsom end den hidtidige, og derfor bør man gøre alt, hvad man kan for at sikre sig, at den ikke breder sig ukontrolleret, siger Viggo Andreasen.

- Vi er i en situation, hvor vi er nødt til at standse den ved at have mindre kontakt med hinanden.

- Man skal regne med, at kontakttallet er øget med 50-70 procent. Lige nu ser det ud, som om den corona, vi er vant til, har et kontakttal med de nuværende restriktioner på lige under 1,0, siger han.

Kontakttallet dækker over, hvor mange andre en person smittet med coronavirus i gennemsnit smitter.

Fra 14. november til 26. december er der i Danmark fundet 86 tilfælde af den nye virusvariant. Det svarer til, at den er blevet fundet i 0,8 procent af de omkring 10.000 prøver, der er blevet undersøgt for den nye virustype.

Andelen af påviste tilfælde stiger imidlertid. I den sidste uge af perioden blev den nye virusvariant fundet i 2,3 procent af de undersøgte prøver.

Da det kun er 11 procent af de positive coronaprøver, der er blevet undersøgt for den nye virusvariant, forventer SSI, at det reelle antal personer, som er smittet med varianten, vil være cirka ni gange højere.

Viggo Andreasen mener, at den nye virusvariant har sat Danmark i en situation, der minder om den, vi så i marts, hvor coronaen begyndte at brede sig hurtigt.

- Der er ikke så meget andet, vi kan handle med lige nu og her, end at stramme yderligere op på restriktioner. På sigt kan man håbe på at få stoppet noget af den her virusspredning med bedre smitteopsporing, men det tager tid, siger han.

Ny coronavariant smitter op til 70 procent mere

Ifølge Statens Serum Institut fortsætter en ny variant af coronavirusset med at sprede sig i Danmark.

Varianten risikerer at sætte epidemien ud af kontrol, hvis den "som forventet" bliver ved med at sprede sig, og der ikke indføres yderligere restriktioner, lyder det fra seruminstituttet. 

Her er, hvad man indtil videre ved om den nye coronavariant:

* De britiske myndigheder påviste første gang varianten i september. Smitten tog for alvor til i slutningen af november og starten af december.

* Ifølge forskere vurderes den nye virusvariant at være 50-74 procent mere smitsom end de allerede kendte virusvariationer. 

* Den nye variant menes ikke at være mere dødelig end andre virusvariationer. Det er i øvrigt normalt, at et virus hele tiden muterer - ændrer sig.

* Forskere har haft en foreløbig konklusion om, at den nye variant reagerer på vacciner. Dog har et studie vist, at varianten viser tegn på nedsat følsomhed over for neutraliserende antistoffer. Der er derfor bekymring for, hvor effektiv en vaccine vil være over for varianten. 

* Den nye virusvariant er blevet påvist i en lang række europæiske lande. Det gælder for eksempel Sverige, Norge, Island, Tyskland, Holland, Frankrig, Italien, Spanien, Portugal og Danmark. 

* I de fleste af landene er varianten primært blevet fundet blandt rejsende fra Storbritannien, hvilket formentlig skyldes, at testningen og analyserne har været fokuseret på denne gruppe af rejsende. 

* Det er sandsynligt, at der også er samfundssmitte med den nye variant i andre lande, men det opdages især i lande med høj kapacitet til at foretage de særlige undersøgelser, der skal til for at opdage varianten i positive coronatest.

Kilde: Statens Serum Institut

86 er blevet testet positive for ny virusvariant

De seneste uger er en ny og mere smitsom coronavariant blevet registreret hos et stigende antal danskere. 

Det har fået Statens Serum Institut til at advare om, at der kan blive behov for yderligere restriktioner, hvis ikke epidemien skal komme ud af kontrol. 

Læs her, hvor mange tilfælde af den nye coronavariant der er fundet siden uge 47:

* I alt: Ud af 90.832 positive coronaprøver er 10.296 blevet undersøgt for den nye variant. Af dem er der fundet 86 tilfælde af den nye variant. 

* Uge 47: Ud af 8345 positive coronaprøver blev 1352 undersøgt for den nye variant. Af dem var der fire tilfælde af den nye variant.

* Uge 48: Ud af 8669 positive coronaprøver blev 1509 undersøgt for den nye variant. Af dem var der ingen tilfælde af den nye variant.

* Uge 49: Ud af 12.663 positive coronaprøver blev 1676 undersøgt for den nye variant. Af dem var der tre tilfælde af den nye variant.

* Uge 50: Ud af 21.710 positive coronaprøver blev 1982 undersøgt for den nye variant. Af dem var der ti tilfælde af den nye variant.

* Uge 51: Ud af 24.302 positive coronaprøver blev 2195 undersøgt for den nye variant. Af dem var der 19 tilfælde af den nye variant.

* Uge 52: Ud af 15.143 positive coronaprøver blev 1582 undersøgt for den nye variant. Af dem var der 36 tilfælde af den nye variant.

(Da Statens Serum Institut kun har undersøgt cirka 11 procent af de positive prøver, forventes det, at det reelle antal personer, som er smittet med den nye variant, vil være cirka ni gange højere.)

Kilde: Statens Serum Institut. 

/ritzau/

Skoleskyderi Frankrig
Krimi

14-årig bag skoleskyderi: Nu dukker mørkt netværk op

hjertestarter
Nyheder

De kæmper mod uret: Nu slår de rekord

Flyvende bil tesla
Biler

Elon Musk viser flyvende Tesla - men kan den virkelig flyve?

Skoleskyderi USA Bend
Krimi

Endnu et skoleskyderi: Tre børn og lærer dræbt i USA

FCK flag
Sport

Rekord i Parken, men FCK’s kvinder kæmper i bunden

dansk politi
Krimi

Kraftig brand ved vandmølle: Politiet beder om hjælp

ko indien
Helt vildt

Kidnappet og fanget i bil: Så kom der en ko

Skole pakistan tag faldet ned
Nyheder

Pakistansk skole blev dødsfælde: Mange børn har mistede livet

dansk politi
Krimi

Politiet advarer: Svindlere går målrettet efter ældre kvinder

børn på fugletur
Underholdning

Nu kan børn få pip i efterårsferien

Michael Fjeldsør, Centerleder
Nyheder

Fem millioner skal afsløre hemmeligheden bag Carl Nielsens musik

københavn
Nyheder

Boligmarkedet skifter gear: Her går det frem

vestre Landsret
Krimi

Skar bremserør over og oprettede falske sexannoncer

Sara Lygum
Film og TV

Sara Lygum skal afsløre dyre boligfælder

FCM
Sport

Ulvene topper listen: Slår alle danske rivaler

tinyhouse
Nyheder

Flere danskere vil bo småt: Nu reagerer kommunerne

Højesteret
Krimi

Historisk dom: AI-billeder af overgreb straffes som ægte

retten i Roskilde
Krimi

Tvang kæresten til seksuelle handlinger på webcam

løberne
Sport

10.000 løbere indtager København: Her er den gode nyhed

Netflix
Sport

Netflix sikrer stor VM-aftale: Viser alle 104 kampe

dansk politi
Krimi

Efter to overfald i Risskov: DNA-match førte politiet til 19-årig

Retten i Odense
Krimi

81-årig stak sin underbo ihjel: Nu forklarer han hvorfor

retten nykøbing
Krimi

15 butikstyverier på to dage: Nu falder hammeren

ai
Nyheder

Stem her: AI truer jobbet - men danskerne tager det helt roligt

sommerhus
Nyheder

Sommerhusmarkedet vender: Nu rykker danskerne mod vest

cigaret
Nyheder

Millioner på vej: Otte tilbud sikres fast støtte

politi dansk
Krimi

81-årig anholdt efter dødeligt knivstikkeri i Odense

retten frederiksberg
Krimi

Akupunktør slikkede kvinde på brystet under behandling

koncert
Nyheder

Musikmillionerne fordeles skævt: Nye tal afslører store forskelle

retten i Glostrup
Krimi

Rutinekontrol afslørede langt mere end politiet forventede

Ønskeskyen
Nyheder

Falske webshops lokker: Tre tegn bør vække mistanke

Jakob Mark
Nyheder

Hjælper mennesker med demens - men få bruger den

Fodboldspillere
Sport

Danske klubber blander sig i kampen om europæisk finale

Tobias Rahim
Kendte

Popstjerne vender tilbage til dansk festival efter fire år

Kirsten Schwalbe
Nyheder

112 år og 218 dage: Kirsten slår historisk rekord

ambulance
Nyheder

Nu får ambulancer hjælp fra en uventet kant

Infantino
Sport

FIFA oplyste én løn: Dokument viser ekstra millionbeløb til Infantino

motorvej
Biler

Nu sker der noget på Hillerødmotorvejen

puff bar
Krimi

Mistænkelig varebil gemte på en milliondyr overraskelse

Richard Hammond
Biler

Top Gear-stjerne indgår nyt samarbejde om biler

Martin Høgsted
Nyheder

Storebæltsbroen lyser blåt for millioner af danskere

dansk politi
Krimi

Anholdt for afpresning: Kort efter opdagede politiet ham igen

vandhane
Nyheder

Danske forbrugere slipper for ekstra vandregning på milliarder

retten i holbæk
Krimi

Kontrollerede sin kones telefon, penge og færden: Nu er han dømt

mobil politi
Nyheder

Politiet flytter ud og får ny adresse i Skærbæk

mand sover
Livsstil

Danskerne køber søvnteknologi som aldrig før: Ét produkt hitter

retten i Sønderborg
Krimi

Smuglede 35 kilo amfetamin: Nu er straffen faldet

festivalen
Mad og drikke

Gratis madfestival i Aarhus har allerede stor interesse

Sommerhus
Nyheder

Mange sommerhusejere glemmer dette før vinteren

barn og far
Livsstil

Forældre mangler overskud: Her er hjælp til efterårsferien

NSK
Krimi

26-årig gemte våben og store mængder narkotika i hjemmet

ældre par
Nyheder

40 millioner kroner skal få flere ind i fællesskabet

Slot og besøgende
Underholdning

Kongeligt slot åbner dørene til efterårsfestival for hele familien

posen
Livsstil

Ikonisk blå pose får en overraskende forandring

Stresset kvinde
Nyheder

Chefer slipper for bøder trods dårligt psykisk arbejdsmiljø

forskerne bag, postdoc Jonas Holst Wolff og professor Jacob Giehm Mikkelsen. AU foto og privat
Nyheder

Forskere fra Aarhus kan rette fejl i menneskers gener

Karsten Bo Larsen Foto: Jakob Melgaard
Nyheder

Kommunerne har milliarder på kistebunden: Se din kommune

Halloween udklædning
Nyheder

Halloween er ikke sjov for alle børn: Sådan hjælper du bedst

nytår
Krimi

Unge kastede med kanonslag: Politiet advarer forældre

robot
Underholdning

WALL-E, R2-D2 eller Rasmus: Hvad skal robotterne hedde?

folkene bag
Nyheder

Fik diagnosen bipolar lidelse: Nu vil Jesper hjælpe andre

øl
Nyheder

Flere danskere søger hjælp: Nu sikres Alkolinjen millioner

Anne Waagstein, formand for Djøf Privat
Nyheder

Medarbejdere skal være forberedt, før krisen rammer arbejdspladsen

fiskekutter
Nyheder

1.900 ton fisk smides ulovligt ud: Minister vil gribe ind

Nickelback
Underholdning

Nickelback kommer til Danmark med stor verdensturné

politi dansk
Krimi

69-årig vagt sendt på hospitalet efter håndboldkamp

Victor Froholdt
Sport

Dansker topper opsigtsvækkende liste: Vurderes til 626 millioner

motion på job
Nyheder

85.000 danskere byttede kontorstolen ud med motion

togskinner
Krimi

Drenge på bare 8, 9 og 12 år lagde sten på togskinner

Statens Naturhistoriske Museum
Underholdning

Efter 130 år lukker museet: Sidste chance for besøg

Kræftpatienternes Hus i Nuuk
Nyheder

Grønland åbner sit første hus for kræftpatienter

TV serien med Rasmus Wallbridge
Film og TV

Rasmus Wallbridge troede, han udviklede en spillefilm

Mette Marie Yde, direktør i Danner
Nyheder

Børn udsat for vold risikerer at miste hjælpen

Folk går i gågaden
Nyheder

To grupper står bag størstedelen af de nye job

AI
Nyheder

Bekymring for borgernes rettigheder ved brug af AI

Klubben Boston River
Sport

Ni år og allerede en agent: Er det alt for tidligt?

løbehjul
Krimi

Politiet gav ulovlige bøder til forældre: Nu får de pengene tilbage

hund
Dyreliv

Kræft hos kæledyr: Disse symptomer skal du kende

Hackere
Nyheder

Unge danske hackere jagter EM-guld i Tyskland