En brudt forsegling af et aflukket kontor kan meget vel være det, der fælder det tyske energiselskab E.ON og udløser en bøde på flere hundrede millioner kroner.
Mens selskabet blev undersøgt af EU tilbage i maj, afspærrede efterforskerne kontoret, da undersøgelsen ikke var færdig. For at sikre sig mod pilfingre forseglede man kontoret.
Men allerede dagen efter kunne efterforskerne se, at forseglingen var brudt, og det kan komme til at koste E.ON dyrt. Selskabet risikerer at skulle bøde med en procent af dets årlige omsætning, som ifølge Financial Times er over 420 milliarder kroner samt salg for over 170 milliarder kroner.
EU?s konkurrencekommissær, Neelie Kroes, har i et brev til E.ON skrevet, at hun tror, at selskabet brød forseglingen »med vilje eller i det mindste som en forglemmelse«, skriver AFP.
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
Som nyhedsbrevsmodtager sender vi dig nyhedsbreve indeholdende breaking news, dagens vigtigste nyheder samt redaktionelle kampagner. Når du tilmelder dig nyhedsbrevet, accepterer du samtidig, at nyhedsbrevet kan indeholde kommercielt indhold i form af tilbud, læserundersøgelser, konkurrencer og events fra Avisen.dk samt markedsføring af produkter og ydelser fra 3. part.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.