Det Islamiske Trossamfunds opfordring til at undersøge, hvorfor og hvordan unge muslimer bliver ekstremister, er heldigvis blevet positivt modtaget af alle partier i Folketinget. Alle ville gerne tage imod tilbuddet om samarbejde, og vi ønskede alle at sætte en undersøgelse i gang.
Vores altid forudseende regering har allerede afsat 10 millioner kroner til at forske i, hvad det er for processer og faktorer, »der kan drive folk og særligt unge i retning af mere radikale holdninger«, som det bliver formuleret af Anja Dal- gaard-Nielsen i Nyhedsavisen 17. februar.
Hun er ansvarlig for projektet, der gik i gang i januar, og som er en del af regeringens handlingsplan for terrorbekæmpelse.
Behov for undersøgelse
Og det er godt – for der er i den grad behov for, at vi får kortlagt de muslimske miljøer, så vi kan finde ud af, hvorfra og hvordan rekrutteringen foregår. Kun på den måde kan vi få mere viden om, hvad der får unge mennesker til at blive islamiske ekstremister.
Selvom regeringen allerede har sat et forskningsprojekt i gang, synes jeg alligevel, at der er behov for at nævne vigtigheden af at få inddraget Islamisk Trossamfund i undersøgelsen. De kan helt sikkert bidrage med oplysninger og viden, der for forskerne ville være lukket land.
Netop derfor er det værdifuldt, at Islamisk Trossamfund ønsker at samarbejde om en undersøgelse om ekstremisme. For de sidder givet inde med en viden om hvilke menigheder og andre miljøer, der har yderligtgående tendenser.
Desuden kender de aktive i Islamisk Trossamfund mange af de unge mennesker, der føler sig tiltrukket af radikale og fanatiske grupper.
Vi må samarbejde
Der er brug for at arbejde sammen om dette store problem. Det skader ganske enkelt sammenhængskraften i samfundet, hvis vi ikke får stoppet det had, der åbenbart ligger til grund for nogle af de unges handlinger. Og jeg tror, at Islamisk Trossamfund kan bidrage med mange oplysninger til en sådan undersøgelse.
Så der er hermed givet en opfordring til Dansk Institut for Internationale Studier om at inddrage og benytte den viden, Trossamfundet er i besiddelse af.