Det kan være svært at nå sine indkøb i en travl og hektisk hverdag. Men det bliver der muligvis rådet bod på.
Lene Espersen (K) vil i dag indkalde til pressemøde, hvor hun gør op med den nuværende lukkelov. Det skriver Berlingske Business.
Ifølge Business' oplysninger vil den nuværende lukkelov blive erstattet af en såkaldt helligdagslovgivning i 2012, som betyder, at indskøbscentre kun er tvunget til at holde lukket 13 helligdage om året. Butikker med en omsætning på under ca. 25 millioner kroner vil kunne holde åbent alle årets 365 dage.
Venstre og Dansk Folkeparti har længe været for en afskaffelse af lukkeloven.
"Butikkerne skal selv have lov at åbne og lukke, når de har lyst. Og familierne skal kunne købe ind om søndagen, hvis de har lyst til det," siger erhvervsordfører Colette Brix (DF) til Business.
HK/Handel frygter, at det vil medføre butiksdød i provinsen med jobtab til følge. Den bekymring deles også af Socialdemokraternes erhvervsordfører Orla Hav, som mener, at der tages for lidt hensyn til de mellemstore byer og de mindre dagligvarebutikker. Han er desuden bekymret for, at mange familier med arbejde i detailhandlen vil miste muligheden for fælles samvær om søndagen.
"Vil vi virkelig have et samfund, hvor vi vil jage alle de butiksansatte på arbejde hver søndag? Jeg mener det vil være bedre at tage mere hensyn til det familieliv og foreningsliv, der udfolder sig om søndagen overalt i Danmark," siger Orla Hav.
Lukkeloven er gentagne gange blevet liberaliseret gennem de sidste 15 år. Senest i 2005, hvor butikkerne fik lov til at holde åbent op til 21 søndage om året. De resterende 31 søndage skal butikker med en årsomsætning over 30 millioner holde lukket.