Man kunne kalde dem et noget umage par, men den er god nok. Sir Elton John hjælper rapperen Eminem med at komme på ret køl og få styr på stofferne.
"Jeg har hjulpet Eminem de sidste 18 måneder, og han gør det fantastisk. Jeg er der for folk, der vil have min hjælp. Hvis folk selv beder om hjælp, så fortæller du dem, hvor de skal tage hen, men der er ingen grund til at forsøge, hvis de ikke vil have hjælp" fortæller Elton ifølge annanova.com.
Sangeren henviser til, at han og partneren David Furnish hjem, er blevet lidt af en afvænningsklinik for alle de kendte med stofproblemer. Elton selv havde massive stofproblemer i 80'erne, og han har tidligere udtalt, at stofferne gjorde ham arrogant og kæphøj.
Eminem selv har tidligere indrømmet, at det var ham, der bad Elton om at hjælpe.
"Vi har haft meget ens liv. Han forstår presset, og alle de undskyldninger man giver sig selv for at tage stoffer," sagde rapperen.