Artiklen opdateres ...
Mangemilliardær og Trump-rådgiver Elon Musk siger lørdag ifølge nyhedsbureauet AFP, at han håber, at Europa og USA vil blive enige om at indføre "nul-told", som i praksis vil skabe en frihandelszone mellem dem.
LÆS OGSÅ: Told får Jaguar Land Rover til at droppe USA
- Jeg håber, man kan blive enige om, at både Europa og USA ideelt set bør bevæge sig hen imod en nul-told situation, hvilket i praksis vil skabe en frihandelszone mellem Europa og Nordamerika, siger Musk til den italienske vicepremierminister Matteo Salvini.
Musks udtalelse kommer, efter at USA's præsident, Donald Trump, har sendt chokbølger gennem aktiemarkeder verden over ved at meddele, at han vil indføre forhøjede toldsatser på stort set alle lande i verden.
Tidligere lørdag skrev Donald Trump på sit sociale medie, Truth Social:
- Dette er en økonomisk revolution, og vi kommer til at vinde.
Opslaget kom samme dag som en amerikansk basistold på udenlandske varer på 10 procent er trådt i kraft. Det er sket, efter at Trump onsdag præsenterede nye toldplaner for lande over hele verden.
Her lancerede præsidenten også højere individuelle toldsatser på adskillige lande, herunder 20 procent på EU, 34 procent på Kina og 24 procent på Japan.
Toldafgiften for EU og en række andre lande ventes at træde i kraft onsdag den 9. april.
Donald Trumps politik har lige nu kurs mod alt andet end det, han har lovet sine vælgere, mener Philip Jagd, der er aktiechef i Sampension. Han siger lørdag til Ritzau:
- Mens Trump og hans administration slår videre på deres vildledende tromme om, hvor gode de og deres politik er for hårdt pressede amerikanere, mærker befolkningen nu realiteterne af politikken - som er det modsatte af, hvad de blev stillet i udsigt inden valget.
- Fremfor et amerikansk boom med lavere inflation er udsigten nu snarere det modsatte, siger Philip Jagd.
EU-Kommissionens formand, Ursula von der Leyen, sagde torsdag, at EU "vil stå sammen" og er klar til at svare igen på amerikansk told på varer fra EU.
Nyhedsbureauet Reuters rapporterer lørdag, at der i flere store byer i USA er indledt demonstrationer mod præsident Donald Trump og Elon Musk.
I Washington D.C. strømmer tusindvis af mennesker ind mod den centrale del af byen, hvor mindst 20.000 ifølge arrangørerne ventes at deltage i den første store protestaktion, siden Trump vendte tilbage til Det Hvide Hus i januar.
Der er ventet i alt 1.200 protestaktioner i USA. Også i andre dele af verden er der lørdag demonstrationer mod Trump og Musk.