Det ser dystert ud for lønmodtagerne. Arbejdsmarkedsstyrelsens statistik over antallet af varslede fyringer viser, at landets største virksomheder i tredje kvartal har varslet 4.709 fyringer. Det er dobbelt så mange som i andet kvartal og fem gange så mange som i tredje kvartal 2007. Det skriver Børsen på baggrund af jobindsats.dk.
"De her tal bekræfter, at der er indtruffet et skifte på det danske arbejdsmarked, og at det ikke var en enlig svale med stigningen i ledigheden i oktober. Det går hurtigt den anden vej nu," siger chefanalytiker Frederik I. Pedersen fra AE Rådet til avisen.
Årsagen til de varslede fyringer er i dette tilfælde hovedsageligt indskrænkninger i virksomhederne. 3.728 personer er ramt af indskrænkninger, og det er tre gange så mange som i kvartalet før og syv gange flere end året før.
Virksomheder med flere end 20 ansatte skal ifølge loven varsle fyringer, der vil ske inden for 30 dage, hvis afskedigelserne sker af grunde, der ikke kan henføres til lønmodtageren selv.