Det er folkelig modstand mod krigen i Irak, som har tvunget statsminister Anders Fogh Rasmussen (V) til at trække den danske bataljon hjem fra Irak til august.
Det mener en række eksperter og kommentatorer, som Nyhedsavisen har talt med.
Tilbagetrækningen af tropperne er derfor ikke et spørgsmål om en forbedring af situationen i Irak, men et spørgsmål om ren indenrigspolitik.
»Det handler mere om indenrigspolitik end om noget andet. Regeringen har opbrugt den indenrigspolitiske tålmodighed og har været tvunget til at handle,« siger forsker ved Dansk Institut for Militære Studier, Henrik Ø. Breitenbauch
Han kalder manøvren med at lade et beskedent mandskab blive i Irak for »elegant«, fordi statsministeren dermed afværger pres fra flere sider.
»Regeringen har balanceret mellem presset for tilbagetrækning fra oppositionen og befolkningen på den ene side, og presset for at blive i Irak fra samarbejdspartnere – især den amerikanske regering – på den anden side,« siger han.
Inden valget
Den folkelige opbakning til krigen i Irak er styrtdykket gennem det seneste år og nåede et lavpunkt i november, da en meningsmåling fra Gallup viste at syv ud af ti danskere ønskede de danske tropper hjem.
Derfor har regeringen haft et klart ønske om at få tropperne hjem inden en eventuel valgkamp:
»Regeringen benytter sig af, at briterne nu trækker en væsentlig del af deres soldater ud. Det kan Fogh bruge som et alibi til at få danskerne ud af Irak i god tid inden et valg. Og jeg må rose regeringen og sige, at det på den måde lykkes at komme ud med æren i behold. Den bevarer en rød tråd i sin udenrigspolitik ved stadig at kæmpe mod terror. Bare i Afghanistan,« siger Helle Ib, B.T. s politiske kommentator.
Ifølge lektor i international politik ved Aarhus Universitet, Tonny Brems Knudsen, har det stået klart siden Foghs møde med Blair i efteråret, at de to statsledere ville danne tæt parløb og trække sig ud sammen med begrundelsen om, at opgaven er løst.
»Det handler om at trække sig ud, mens man stadig har en minimal chance for at melde »mission completed« (opgaven løst, red.). Men det er en forkert konklusion. Alt tyder på, at det ender med kaos, både i Irak i det hele taget og i Basra, hvor de danske soldater er.«