Dansk-udenlandske ægtepar, som har fået forkert eller uklar vejledning om familiesammenføring, kan få erstattet økonomiske tab, de har lidt efter forkert vejledning om EU-retten.
Det skriver Politiken.
Flere eksperter mener, at borgerne har en god sag mod Danmark, fordi EU-retten ikke kun gør det lettere at opnå familiesammenføring uden om de danske regler - den giver også unionsborgere mulighed for at kræve erstatning fra myndighederne, hvis de ikke har fået korrekte informationer om deres rettigheder.
Det kan være sket i en række sager fra Udlændingeservice, som Folketingets Ombudsmand er ved at undersøge.
Ifølge juralektor ved Københavns Universitet Morten Broberg er betingelserne for erstatning opfyldt for at anlægge en erstatningssag mod myndighederne efter EU-retlige regler ved en dansk domstol.
Han bakkes op af professor i EU-ret og folkeret, Jens Hartig Danielsen fra Aarhus Universitet:
- Betingelserne ser ud til at være opfyldt, men det hele står og falder med, om ægteparrene kan dokumentere, at de har lidt økonomiske tab på grund af den forkerte vejledning, siger han til Politiken.
300 henvendelser om måneden
Hos organisationen Ægteskab uden grænser får man hver måned 300 henvendelser fra par, der har været i kontakt med Udlændingeservice.
Og blandt dem er man til en kommende retssag på jagt efter de helt rigtige par, der kan dokumentere økonomisk tab og forkert vejledning.
- Vi ved, de er derude. Nu skal vi bare finde dem. Sammen med Ombudsmandens redegørelse, hvis den dokumenterer forkert vejledning, vil det være et godt udgangspunkt for en sag, siger jurist Line Bøgsted fra Ægteskab uden grænser til avisen.