Det er naturligt nok, at it-giganten CSC vælger at placere sine sponsor-kroner andre steder efter otte år på maven af cykelholdet Team CSC. Det mener Jesper Jørgensen, der er sportsøkonom hos Deloitte.
- Den negative omtale af cykelsporten kan selvfølgelig være et element, men det kan også være fordi, man har udnyttet alle muligheder og har fået alt ud af sponsoratet, siger Jesper Jespersen og sammenligner med Codans stop i Brøndby.
CSC smækker ikke med døren og taler i rosende vendinger om samarbejdet, og det kan Jesper Jespersen godt forstå.
- Der var jo ingen, der ville ane, hvem CSC var, hvis de ikke også var et cykelhold, siger han.
Og derfor bliver det, trods sportens blakkede ry, næppe heller et problem for Bjarne Riis at finde en ny hovedsponsor.
- Selv de hold, der har brugt doping flere gange, har fundet nye sponsorer. CSC er verdens største hold og har forsøgt at tage et skridt i den rigtige retning, så hvis de ikke kan finde en sponsor, kan du lige så godt lukke sporten ned, siger Jesper Jespersen fra Deloitte.
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
Som nyhedsbrevsmodtager sender vi dig nyhedsbreve indeholdende breaking news, dagens vigtigste nyheder samt redaktionelle kampagner. Når du tilmelder dig nyhedsbrevet, accepterer du samtidig, at nyhedsbrevet kan indeholde kommercielt indhold i form af tilbud, læserundersøgelser, konkurrencer og events fra Avisen.dk samt markedsføring af produkter og ydelser fra 3. part.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.