Administration 

Efterskoleelever besøger afrikansk flygtningelejr

Flygtningelejren Adjumani i det nordlige Uganda, var engang verdens største. I dag bor her "kun" 70.000 mennesker, hvoraf 80 procent er uledsagede børn. Deres forældre er ofte blevet slået ihjel eller kidnappet af rivaliserende stammer i den sudanesiske borgerkrig. Det er ikke unormalt at halvstore piger ankommer alene over grænsen med små børn på hoften. I en særlig modtagelejer rehabiliteres flygtningene i tre måneder, før de integreres i den almindelige lejr.

Gennem ophold på asiatiske eliteskoler har eleverne fra Odsherreds Efterskole set globaliseringens lyse sider. Nu skal de stifte bekendtskab med dens barske skyggesider på en tur til Afrika.

Dette er en pressemeddelelse leveret af Via Ritzau.
Der er langt fra en asiatisk eliteskole til en overfyldt flygtningelejr i det nordlige Uganda.

Alligevel spiller begge steder en afgørende rolle i 9.- og 10. klasses undervisningen på Odsherreds Efterskole, der har tradition for at sende sine elever på udvekslingsophold.

Det nye er, at eleverne ikke bare skal se globaliseringens lyse sider via ophold i velfungerende lande - de skal også se dens mere dystre sider.

-For os repræsenterer Kina og de øvrige industrilande i Asien de enorme muligheder, der er i en globaliseret verden. Flygtningesituationen i Uganda hører derimod til blandt de absolutte udfordringer. Vi vil have, at vores elever stifter bekendtskab med begge sider, forklarer forstander Tom Hagedorn.

Når han netop nu er i færd med at sende ikke færre end 140 elever ud i verden, er det for at forberede dem på en fremtid, der vil være fyldt med globale udfordringer.

-Vores elever er jo nogle af fremtidens beslutningstagere. Derfor er det afgørende vigtigt, at de både ser globaliseringens forside og bagside med deres egne øjne. Det skal ruste dem til at blive langt bedre forvaltere af kloden, end min egen generation nogensinde har været, siger Tom Hagedorn.

Barske oplevelser i vente

Når eleverne fra den 10.- til den 23. marts sætter kurs mod Malawi, Zambia, Cambodia og Uganda sker det i et samarbejde med Folkekirkens Nødhjælp.

Og her er man begejstret for efterskolens initiativ.

-Vi vil gerne være med til at give danske efterskoleelever et indblik i vores arbejde, og hvordan nogle af klodens allerfattigste mennesker lever. Vi vil også gerne vise dem, at der trods fattigdom er håb, og at der selv blandt flygtninge er stærke mennesker, der kæmper for et værdigt liv. Rejserne vil modne eleverne, og forhåbentlig inspirere dem til at gøre en forskel både nu og i fremtiden, siger chefkonsulentBirthe Juel Christensen.

Eleverne har siden skoleårets start forberedt sig på opholdet. Og hverken skolens lærere eller Birthe Juel Christensen har lagt skjul på, at der kan være stærke oplevelser i vente.

Det gælder også det ti-dages ophold i Uganda.

-Det er ikke nogen turistrejse, de skal på, men en rejse, der vil give dem indsigt i, hvad fattigdom og udviklings- og nødhjælp er for noget. De vil møde en række menneskeskæbner, heriblandt mange børn, og de vil komme til at se, hvordan man bor og lever, når man er på flugt.

Den første dag i Uganda går turen således nordpå til grænsen mellem Uganda og Sydsudan. Det er her flygtninge i tusindvis strømmer ind over grænsen for at nå til den store Adjumani lejr, hvor flere end 70.000 flygtninge allerede bor.

Noget andet end tv

17 årige Kasper Jørgensen er en af de 25 elever, der i øjeblikket går rundt med sommerfugle i maven. Han tror mødet med nogle af verdens fattigste bliver en skelsættende oplevelse.

-Jeg er sikker på, det bliver noget helt andet, end at se det på tv. Vi kommer jo meget tæt på, og ser, hvor svært de har det - også børnene. Vi har fået at vide, at vi ikke må græde, men det bliver nok svært for nogle af os.

Han fortæller, at sikkerhed har spillet en stor rolle i forberedelserne, og at turen også derfor vil blive noget helt andet end den studietur til Singapore, han tidligere har været på.

-Jeg tror ikke, det kan sammenlignes. Det værste vi oplevede i Singapore var at have mange lektier for. Det her er jo noget helt andet, hvor børn er blevet forældreløse, og der virkelig er nød. Jeg tror det bliver en tur, der får en til at skønne på, hvor godt vi har det hjemme i Danmark.

Mor var bekymret

Den vurdering er 17-årige Camilla Prip Larsen helt enig i. Ligesom Kasper Jørgensen tror hun, at mødet med Uganda kommer til at sætte sig spor.

-Jeg har aldrig været i Afrika, og har aldrig mødt rigtigt fattige mennesker. Jeg tror, det bliver en oplevelse, der vil få mig til at engagere mig i indsamlinger og den slags, når vi kommer hjem. Jeg tror ikke, det er noget man glemmer lige med det samme.

Camilla fortæller, at hendes mor har været nervøs for at sende hende afsted, men at hun alligevel har accepteret det.

-Hun ved godt, at det er noget, jeg virkelig gerne vil, og som jeg har glædet mig til. Og da hun så, hvor meget både efterskolen og Folkekirkens Nødhjælp gør ud af sikkerheden, sagde hun ok. Det er jeg selvfølgelig vildt glad for, siger Camilla Prip Larsen.
Dette er en pressemeddelelse leveret af Via Ritzau.

gaderæs
Krimi

Ulovligt ræs udsatte andre for fare: Nu er de dømt

børn på museum
Underholdning

Dine børn arver dine kulturelle vaner

strnad og sol
Sundhed

Rød og solskoldet hud rammer hver anden

ny skov
Nyheder

Flere skove på vej til danskerne

to mænd i samtale
Nyheder

Grov tone blandt mænd: Nu skal de lære at sige fra

mand ved pc
Nyheder

Advarsel: AI kan kopiere chefens stemme

Bod med salg af børneting
Nyheder

Gamle børneting kan være penge værd i sommerferien 

Forsvaret soldater
Nyheder

Ellemann-Jensen: Private skal hjælpe Forsvaret med flere opgaver

rotte
Nyheder

Næsten 200.000 rotteanmeldelser: Disse tegn skal du reagere på

håndbagage i lufthavn
Rejser

Mange danskere begår denne fejl med håndbagagen

Skagen uge 29 smart bil
Krimi

17-årig forsøgte at flygte under stor kontrol i Skagen

Sygehus grønland
Nyheder

Spiralsag: Knap 100 har søgt erstatning

fødselsdag med børnebørn
Sundhed

Corona: Nyt studie afslører skjult smittevej til bedsteforældre

kirkegård
Krimi

Politiet gjorde stort fund: Stjålet kunstværk og 250 genstande fra gravsteder

brevkasse
Nyheder

Læsernes Brevkasse: Hvorfor flytter staten ikke nogle ulve til Sjælland?

Kool & the Gang
Underholdning

Legendarisk hitband indtager Tivoli

dansk politi
Krimi

Indbrud stiger markant: Gør dette inden ferien

mor læser for børn
Bøger

Børnene får magten: Her er årets nominerede børnebøger

dreng læser
Advertorial

Annonce

Læs med dit barn: Gør bøger til en hyggelig del af sommerferien

rømø
Nyheder

Røs på Rømø: Nu melder politiet ud

lasbil i skov
Biler

Grønnere lastbiler kræver politisk vilje: Vi er bagud

folk i kø til filmen
Underholdning

Sidste chance: Egon Olsens grønne port åbner til historisk filmaften

hund på hotel
Rejser

Hunden er en del af familien: Ferien tilpasses kæledyrene

tog øresund
Nyheder

Skal du til Sverige? Togtrafikken over Øresund lukker i et døgn

håndværker
Nyheder

Danskerne laver gør-det-selv-arbejde, de ikke burde

Musik i Lejet
Underholdning

Landskendt musik-festival giver igen naboer hovedbrud

Haakon og Mette-marit
Kongelige

Kronprinsesse Mette Marit er hjemme igen

dansk politi
Krimi

Sprit-ulykke: Måtte smadre bagruden for at få føreren ud

dansk politi
Krimi

Politiet slår til mod bordel i Aarhus

Ferie med barn
Nyheder

Gratis sommerlejre skal give udsatte familier gode ferieminder

pantflasker
Kendte

Drengedrøm går i opfyldelse: Hyldes af kendt influencer

dansk politi
Krimi

Svindler ville snyde 93-årig kvinde

Lille vildmose
Nyheder

Med få klik kan du hjælpe forskerne i Lille Vildmose

dansk politi
Krimi

To varetægtsfægslet for skud mod hus

unge med mobil
Nyheder

Instagram fjernede langt mindre indhold - Snapchat reagerede langsomst

retten i holbæk
Krimi

Fire ansatte frifundet efter dødsfald på hospice

jordbær
Livsstil

Varmen sender salget af sommerfavoritter i vejret

festivalområdet
Underholdning

Smukfest-camp revet væk på 17 minutter

mennesker omkring bål
Sundhed

Millionbevilling skal få flere med gigt ud i naturen

dansk politi
Krimi

Vidner søges: Hvem har skudt mod denne bil?

Bunker
Nyheder

Nyt notat advarer: Her mangler der plads i sikringsrummene

Vred bilist
Biler

Vreden koger på vejene: Hver fjerde råber eller dytter aggressivt

paypal
Nyheder

Millard-bud: Vil købe paypal

festival for iværksættere
Iværksætteri

Iværksættere fra hele landet samles i Odense

mand med mobil
Nyheder

AI bruges - men tilliden er fortsat lav

Vanding på mark
Nyheder

Det er tørt: Pas på med åben ild

kanin
Dyreliv

Kaniner riskerer hedeslag om sommeren

Pin med Madmod
Nyheder

Flere tusinde spejdere møder markant ændring ved aftensmaden

to ældre på stranden
Nyheder

Senior rimer ikke på pension

p-bøde
Krimi

Falske parkerings-SMS'er breder sig: Klik ikke på linket

Mor med unge
Dyreliv

Se videoen: Stolte forældre viser små pingvin-unger frem

dansk politi
Krimi

Sag ryster Tyskland: Bedøvede og voldtog kvinder

Guldfisk
Helt vildt

Guldfisk gik rettens vej: Nu har Fede og Magui fået rettigheder

vaccination
Sundhed

Vaccine har alvorlige bivirkninger: Nu begrænses brugen

Kunstværket
Nyheder

Naturen vakler: Kunstværk skal starte vigtig samtale

bil ferie
Rejser

Kør selv ferie: Vær forberedt før du kører til udlandet 

ragdoll
Dyreliv

Før katteejeren åbner vinduerne i hedebølgen så husk dette

tilskuere til fodboldkamp
Sport

Sport: Hver tiende dansker holdes væk af prisen

mand taler i mikrofon
Livsstil

Her er sommerens mest populære podcasts

Skilt om larver
Debat

DEBAT: Det farligste dyr i Danmark er mennesket

Ane Halsboe-Jørgensen
Nyheder

Ledige seniorer diskrimineres på alder: Minister kræver handling

tandlæger
Sundhed

Tandlægeregningen kan variere voldsomt: Det har du krav på

bus flexbus
Biler

Nu kan du tage en grøn bus til sygehuset

retten i Kolding
Krimi

Brød ind i kirke: 29-årig får straksdom

håndværkere laver badeværelse
Nyheder

Her er boligens dyreste rum at renovere

retten i Sønderborg
Krimi

Dom: Udvist efter bølge af indbrud

depressiv kvinde skygge
Nyheder

Mangel på sengepladser kan skabe psykiatriske svingdørs-patienter 

Teen
Nyheder

Te tilbagekaldes: Drik den ikke

politi dansk
Krimi

Taget af politiet med over 130.000 ulovlige piller

Unge spiller fodbold.
Sport

F.C. København opretter ny forening for børn og unge

 tyv stjæler vin
Nyheder

Købmænd giver op: Anmelder ikke butikstyvene mere

bison i Yellowstone
Helt vildt

Video: Bison slynger bedstefar flere meter op i luften

Lego kunst
Underholdning

Millioner af LEGO-klodser bliver til kunst i København

Rodet køkken
Livsstil

Rod koster dig penge - og cirka 25 minutter af din tid hver dag

Livredder
Nyheder

I år er risikoen ekstra stor, hvis du bader

far med barn
Nyheder

Færre børn sparer samfundet milliarder

Barn med laptop
Nyheder

Nul skærm til små børn: Dansk forsker sår tvivl om EU-råd

Dør
Rejser

Airbnb i sommerferien? Denne fejl kan koste dig boligen

Familie ved stranden
Sundhed

Har du mistet en kær? En ferie kan vælte læsset