Flere dages gemmeleg med ordensmagten er slut for en 25-årig mand, der sigtes for at have deltaget i rockeres afpresning af bordeller i Kolding-området.
Manden, der har forbindelse til Bandidos, er blevet anholdt og vil blive fremstillet for en dommer fredag med krav om fængsling, oplyser Sydøstjyllands Politi.
I forvejen er tre andre mænd varetægtsfængslet i sagen, og med den nye anholdelse mener politiet at fået fat i samtlige involverede.
Flere bordeller skal være blevet afpresset, lyder det fra politiet.
Betjentene har også undersøgt, om for eksempel tatovører i området er blevet afkrævet beskyttelsespenge, men efterforskningen har ikke afdækket lignende problemer, oplyste man for nylig.
Problemet med Bandidos-rockeres kriminalitet i Kolding er så udbredt, at borgmesteren for nylig henvendte sig til Folketingets retsudvalg.
/ritzau/