Opdateret kl. 12:12
En udstilling af dronning Margrethes private smykker har lokket historisk mange til Amalienborgmuseet.
Udstillingen har sat besøgsrekord. Indtil videre har den haft over 160.000 besøgende. Det skriver TV 2 Lorry.
Udstillingen åbnede den 21. januar i anledning af dronning Margrethes regeringsjubilæum.
Hvert smykke i udstillingen refererer til en eller flere private eller officielle begivenheder i dronningens 50-årige regeringsperiode.
Ifølge museumsdirektør Thomas Thulstrup vil dronningen formentlig bruge flere af smykkerne fra udstillingen til sit regeringsjubilæum den 10. og 11. september.
- Det er på den måde en meget levende udstilling, da dronningen bruger sine smykker meget aktivt, siger han i en pressemeddelelse ifølge TV 2 Lorry.
Smykkerne forventes at være tilbage i udstillingen i ugen efter den officielle fejring.
Dronningen har i forbindelse med udstillingen selv lagt stemme til den audioguide, som de besøgende får udleveret.
Udstillingen lukker den 23. oktober.
Amalienborgmuseet er en del af Kongernes Samling, der samler historien om det danske kongehus fra Christian IV's tid. Samlingen har også besøgssteder på Rosenborg og Koldinghus.
Dronning Margrethe kunne den 14. januar fejre, at hun har været Danmarks regent i 50 år.
Men da det faldt sammen med en coronabølge med høje smittetal og forskellige restriktioner, blev festlighederne udskudt.
Lørdag begynder fejringen, hvor dronningen og den kongelige familie viser sig på balkonen på Amalienborg klokken 12.
De kommende to dage byder derefter på karetture i København, en gallaforestilling i Det Kongelige Teater og en festgudstjeneste i Vor Frue Kirke i København.
Fejringen afsluttes lørdag aften med gallataffel på Christiansborg Slot, hvor den kongelige familie, udenlandske gæster og det officielle Danmark deltager.
/ritzau/
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
Som nyhedsbrevsmodtager sender vi dig nyhedsbreve indeholdende breaking news, dagens vigtigste nyheder samt redaktionelle kampagner. Når du tilmelder dig nyhedsbrevet, accepterer du samtidig, at nyhedsbrevet kan indeholde kommercielt indhold i form af tilbud, læserundersøgelser, konkurrencer og events fra Avisen.dk samt markedsføring af produkter og ydelser fra 3. part.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.