Dronningen har tildelt 42 medaljer

Hoffet meddeler:

Fra den 1. juli 2019 er efternævnte tildelt fortjenstmedaljen i sølv:

Chefsergent Kim Helge Adsersen, Rødovre.

Seniorsergent Jørgen Ehlers Andersen, Middelfart.

Flyverspecialist Preben Strandby Andersen, Vojens.

Flyverspecialist Bo Christiansen, Rødekro.

Oversergent Lars Clemmensen, Kirke Såby.

Flyverspecialist Mie Falkenberg, Rønne.

Flyverspecialist Stig Graff, Aalborg.

Flyverspecialist Mikael Hansen, Engesvang.

Flyverspecialist Lars Stenhuus Hansen, Kerteminde.

Seniorsergent Erling Stengaard Jensen, Fakse.

Seniorsergent Leif Schelander Jørgensen, Spøttrup.

Flyverspecialist Flemming Kure, Toftlund.

Seniorsergent Erling Holland Larsen, Klarup.

Seniorsergent Ole Riis Larsen, Vojens.

Seniorsergent René Lerche, Herzogenrath.

Seniorsergent Steen Müller, Vojens.

Seniorsergent Kurt Jensen Møller, Gistrup.

Seniorsergent Peter Bjørn Gade Nielsen, Glumsø.

Flyverspecialist Hans Henrik Scheel, Jyllinge.

Flyverspecialist Birger Seistrup, Vojens.

Seniorsergent Knud Erik Simonsen, Silkeborg.

Seniorsergent Dennis Sandborg Weinreich, Viborg.

Fra den 2. september 2019 er efternævnte tildelt den kongelige belønningsmedalje med krone:

Ejendomsmester i Gentofte almennyttige Boligselskab John Damgaard, Vislanda.

Fhv. slagteriarbejder i Danish Crown A/S Vagn Erik Pedersen, Randers NV.

Formand i Gunnar Nielsen A/S Knud Sørensen, Suldrup.

Fra den 2. september 2019 er efternævnte tildelt den kongelige belønningsmedalje:

Fhv. Back Office Supporter i Vestjysk Bank Inger Clausen, Lemvig.

Fhv. sygetransportredder i Falck Danmark A/S Svend Randlev Eriksen, Ballerup.

Fhv. Manufacturing Operator i Tetra Pak Processing Systems A/S Tom Frydendal, Mårslet.

Secretary to the Management i Skamol Group Aase Busk Kristensen, Roslev.

Gulvlægger i SELTA Frode Martin Mikkelsen, Viborg.

Fhv. sygetransportredder i Falck Danmark A/S Erik Leif Mortensen, Farum.

Fhv. Trade Finance Specialist i Sydbank Maren Elsebeth Nielsen, Aabenraa.

Fhv. sygetransportredder i Falck Danmark A/S Thorkil Pedersen, Hillerød.

Kontorassistent i Magasin du Nord A/S Th. Wessel & Vett. Marianne Senika Petersen, Lille Skensved.

Fhv. sygetransportredder i Falck Danmark A/S Knud Schouw, Taastrup.

Kunderådgiver i Topdanmark Forsikring A/S Lissi Jonna Wain, Stenløse.

Fra den 1. juli 2019 er efternævnte benådet med ridderkorset af 1. grad af Dannebrogordenen:

Oberst Jan Dam, Egtved.

Fra den 1. juli 2019 er efternævnte benådet med ridderkorset af Dannebrogordenen:

Major Poul Flemming Hansen, Næstved.

Overlæge i Forsvarets Lægekorps Henrik Dan Jensen, Tranbjerg J.

Oberstløjtnant Timm Willum Larsen, Slangerup.

Oberstløjtnant Jan Møller Nielsen, Karup J.

Oberstløjtnant Thorbjørn von Alm Philippsen, Sønderborg.

/ritzau/

via Listen To News