Hoffet meddeler:
Fra den 12. marts 2019 er efternævnte benådet med ridderkorset af Dannebrogordenen:
Glaskunstner Per Steen Hebsgaard, Præstø.
Byrådsmedlem i Greve Kommune Kai Nielsen, Greve.
Kommunalbestyrelsesmedlem og 1. viceborgmester i Høje-Taastrup Kommune Lars Prier, Taastrup.
Adm. direktør i Teva Pharmaceutical Industries Ltd. Kåre Schultz, Petach Tikva.
Kommunalbestyrelsesmedlem og 1. viceborgmester i Morsø Kommune Viggo Vangsgaard, Nykøbing M.
Byrådsmedlem i Middelfart Kommune Morten Weiss-Pedersen, Middelfart.
Byrådsmedlem i Aarhus Kommune Ango Winther, Viby J.
Fra den 6. februar 2019 er efternævnte tildelt fortjenstmedaljen i sølv:
Socialpædagog i Socialpsykiatriens område øst Søs Mosegaard Andersen, Nexø.
Pædagogmedhjælper i Elverhuset Tina Irene Bloch, Herlev.
Administrativ medarbejder i Haderslev Kommune Kirsten Christensen, Haderslev.
Teknisk servicemedarbejder i Holbæk Kommune Lars Engberg, Holbæk.
Specialarbejder i Byens Fysik, Københavns Kommune Roald Erdahl, København S.
Dagplejer i Dagplejen Guldborgsund Kommune Anette Jensen, Nykøbing F.
Pædagogmedhjælper i Grønlandsparken Jane Munch Jensen, Esbjerg V.
Teknisk servicemedarbejder i Rudersdal Kommune Allan Nielsen Lund, Birkerød.
Ydelsessagsbehandler i Rebild Kommune Vinni Annette Krogh Pedersen, Hobro.
Pædagogmedhjælper i Børnehuset Kragebakken Anne-Grethe Vibeke Petersen, Skibby.
Dagplejer i Dagplejen, Roskilde Kommune Ingelise Weihe Poulsen, Roskilde.
Chefsekretær i Sygedagpengehuset, Aalborg Kommune Lene Malmkvist Stensballe, Blokhus.
Pædagogmedhjælper på Kildebakkeskolen Aase Sørensen, Vildbjerg.
Stationsbetjent i DSB Kennie Søren Sonne Wenzell, Gadstrup.
Fra den 22. februar 2019 er efternævnte tildelt fortjenstmedaljen i sølv:
Sygehjælper på Plejecenter Øster Elkjær Aase Lisbeth Bentzen, Fredericia.
Sygeplejerske på Regionshospitalet Silkeborg Elisabeth Melgaard Brill, Silkeborg.
Sygeplejerske på Regionshospitalet Holstebro Dorith Buhl Jensen, Holstebro.
Overassistent på Aarhus Universitetshospital Niels Kirketerp, Randers SØ.
Sygehjælper på Plejecenter Rosengården Anette Ellisabeth Korsbæk, Hornslet.
Sygehjælper på Plejecenter Myhlenbergparken Anna-Marie Kristensen, Arden.
Sygeplejerske på Aarhus Universitetshospital Birthe Lorentzen, Lystrup.
Social- og sundhedshjælper i Fredericia Kommune Anna Marie Schou Lund, Fredericia.
Social- og sundhedsassistent på Regionshospitalet Skive Tove Gade Lykke, Spøttrup.
1. tandklinikassistent i Favrdalklinikken Ellen Boye Mathiesen, Haderslev.
Hospitalsserviceassistent på Regionshospitalet Holstebro Per Nielsen, Holstebro.
Tandklinikassistent i Voldparkens Tandklinik Susanne Elise Olsen, Rødovre.
1. tandklinikassistent i Tandplejen, Viborg Kommune Hanna Irene Poulsen, Viborg.
Rengøringsassistent på Næstved Sygehus Randi Stimose, Næstved.
/ritzau/