Hoffet meddeler:
Fra den 29. august 2018 er efternævnte benådet med ridderkorset af 1. grad af Dannebrogordenen:
Tilkaldedommer ved Retten i Roskilde Annette Panum, Kirke Hyllinge
Dommer ved Retten i Randers Lene Hjerrild, Risskov.
Dommer ved Retten i Viborg Torben Bybjerg Nielsen, Kjellerup.
Fra den 29. august 2018 er efternævnte benådet med ridderkorset af Dannebrogordenen:
Konsulent i Statsministeriet Anita Furu, Frederiksberg C.
Bestyrelsesformand for Dansk Erhverv Jens Jacob Mathiesen, Dragør.
Ejer og leder af Rebildcentret Niels Moes, Skørping.
Fra den 27. august 2018 er efternævnte tildelt den kongelige belønningsmedalje med krone:
Fhv. økonoma i OK-Centret Enghaven Inge Loft Salling, Horsens.
Fra den 27. august 2018 er efternævnte benådet med den kongelige belønningsmedalje:
Fhv. salgsassistent i Coop Danmark A/S Bente Hjortine Lauridsen, Haderslev.
Fhv. ingeniør i Lyngkilde a/s Birthe Kjær Grand, Næstved.
Privatrådgiver i Sydbank A/S Christa Meier, Hornslet.
Møbelpolstrer/produktudvikler i MH Møbler A/S Erik Maron Becker, Solbjerg.
Fhv. redder i Falck Danmark A/S Finn Erik Lund, Søndersø.
Account Manager i Nordea Gert Sloth, Beder.
Fhv. frisør i Frisør Stender Jenny Christine Olsen, Frederikssund.
Fhv. lærer på Galtrup Efterskole Kirsten Mouritsen, Erslev.
Fhv. advokatsekretær i Advokatfirmaet Henrik Thorstholm Kirsten von Meyeren Christiansen, Skjern.
Fhv. kundemedarbejder i Nordea Bank Lone Elisabeth Holm, Skanderborg.
Senior Relationship Manager i Nordea Bank AB Marianne Kristine Ringø Nielsen, Mariager.
Fhv. kunderådgiver i Thy-Mors Energi Service A/S Sigrid Bang Jensen, Erslev.
Produktrådgiver i Tryg Forsikring A/S Susanne Ploug Kjelstrup, Herfølge.
Fra den 29. august 2018 er efternævnte tildelt fortjenstmedaljen i sølv:
Uddannelsessekretær i Tradium Bente Kristensen, Randers NV.
Fhv. konsulent i Skattestyrelsen Bo Lyngbye, København Ø.
Konsulent i Skattestyrelsen Hanne Merete Andersen, Humble.
Afdelingsleder på Landssygehuset Helgi Jákup Ásfinn á Fløtti, Argir.
Konsulent i Skattestyrelsen Inge Kongshavn, Søborg.
Konsulent i Vurderingsstyrelsen Jette Wedel Friis, Herning.
Ungdomsskolemedarbejder i Guldborgsund Ungdomsskole Lars Jensen, Toreby L.
Fhv. fagkonsulent i Skattestyrelsen Lars Brink Larsen, Kværndrup.
Fhv. overassistent i Administrations- og Servicestyrelsen Linda Merethe Jensen, Rødby.
Sygeplejerske på Aalborg Universitetshospital Lisbeth Myrup, Aars.
Overlærer på Distriktsskolen Vest, Dannelundeafdelingen Mette Hellesøe, Dannemare.
Arkiv- og programmedarbejder i Kalaallit Nunaata Radioa Peter Jørgen Søren Rosbach-Lynge, Nuussuaq.
Afdelingsleder i KNI A/S Sofiarak Louise Ruth Marie Petrussen, Maniitsoq.
Montør i Elselskabet SEV Trygvi Samuelsen, Tórshavn.
/ritzau/