Hoffet meddeler:
Fra den 24. maj 2019 er efternævnte tildelt fortjenstmedaljen i sølv:
Økonomikonsulent ved Områdekontoret i Kolding, Kriminalforsorgen Lene Bøgedal Andersen, Horsens.
Specialist i Faaborg-Midtfyn Kommune Jette Nørregaard Jensen, Faaborg.
Social- og sundhedsassistent på Lykkeseje Plejecenter Anne Jette Jensen, Søllested.
Klinikassistent på Valdemarskolens Tandklinik Käthe Gryl Larsen, Ringsted.
Tandklinikassistent i Tandregulering Skanderborg Liselotte Larsen, Låsby.
Kontorfunktionær på Frederiksberg Hovedbibliotek Inge Agnete Michelli, Hvidovre.
Stationsbetjent i DSB Torben Edward Nielsen, Tranbjerg J.
Tandplejer i Tandreguleringscenter Fyn Solveig Nielsen, Ullerslev.
Bioanalytiker på Odense Universitetshospital, Svendborg Sygehus Lisa. Merete Pedersen, Odense NV.
Social- og sundhedshjælper i Fredericia Kommune Bente Pedersen, Fredericia.
Tandklinikassistent i Brædstrup Skoles Tandklinik Lone Poulsen, Brædstrup.
Fængselsbetjent ved Pension Avedøre Torben Hasse Tjagvad, Jægerspris.
Serviceassistent på Plejehjemmet Slottet Marianne Weihrauch, København NV.
Kontorfuldmægtig i Finanstilsynet Hanne Inger Ærholt, Albertslund.
Fra den 21. maj 2019 er efternævnte tildelt den kongelige belønningsmedalje med krone:
Fhv. montageleder i Big Dutchman A/S Skandinavien Bjørn Kristian Jakobsen, Brørup.
Fhv. filialdirektør i Arbejdernes Landsbank John Jegsen Schmidt, Kerteminde.
Manager i SAS Janne Wegeberg, Herlev.
Fra den 21. maj 2019 er efternævnte tildelt den kongelige belønningsmedalje:
IT-informatikmedarbejder i Topdanmark Forsikring A/S Rita Christensen, Ølstykke.
Fhv. chauffør i Johannes Fog A/S Palle Juhl Hansen, Fredensborg.
Lønspecialist i SAS Agth Bacher Jensen, Kastrup.
Kundemedarbejder i Sparekassen Kronjylland Marianne Anker Knudsen, Spentrup.
Totalrådgiver i Spar Nord Bank Inger Korgaard, Storvorde.
Supporter i Topdanmak Forsikring A/S Lisbeth Krane Larsen, Vanløse.
Fhv. kreditspecialist i Sparekassen Sjælland-Fyn A/S Åse Margrethe Pedersen, Holbæk.
Fhv. lagerassistent i Fertin Pharma A/S Søren Pedersen, Vejle Øst.
Værkstedsassistent i TECHCOLLEGE Holger Rendbæk, Aabybro.
Kunderådgiver i Topdanmark Forsikring A/S Conny Tamberg, Gentofte.
Kontorassistent i Silhorko-Eurowater A/S Ann Birgit Voss, Skanderborg.
/ritzau/