Efter to urolige døgn i Helsingborg sætter politiet nu droner ind for at forhindre unge i at beskyde tilfældige borgere i den sydsvenske by med fyrværkeri.
Det skriver det svenske nyhedsbureau TT.
Både politifolk, almindelige borgere og bygninger i Helsingborg er blevet beskudt med fyrværkeri de seneste dage. Derfor har politiet i byen besluttet at anvende kameraovervågning med hjælp fra droner for at komme uvæsnet til livs.
Politiet i Helsingborg skriver på sin hjemmeside, at unge personer fra det "grove kriminelle miljø", står bag affyringerne af fyrværkeri.
Kameraovervågningen vil vare ved døgnet rundt på offentlige pladser i bydelene Adolfsberg, Närlunda og Planteringen, oplyser politiet.
På Nørrebro i København og i visse omegnskommuner har der i flere af juledagene været tilsvarende hændelser som dem i Helsingborg.
Efter en voldsom torsdag aften hvor grupper af børn og unge affyrede fyrværkeri mod hinanden, busser, taxaer og andre forbipasserende, meldte politiet om en rolig fredag aften på Nørrebro i København.
Lørdag aften blev en 15-årig dreng anholdt, efter at han havde affyret et bomberør mod en civilklædt betjent på Nørrebro.
/ritzau/
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
Som nyhedsbrevsmodtager sender vi dig nyhedsbreve indeholdende breaking news, dagens vigtigste nyheder samt redaktionelle kampagner. Når du tilmelder dig nyhedsbrevet, accepterer du samtidig, at nyhedsbrevet kan indeholde kommercielt indhold i form af tilbud, læserundersøgelser, konkurrencer og events fra Avisen.dk samt markedsføring af produkter og ydelser fra 3. part.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.