Bag de rød- og hvidtapede afspæringer er politiets teknikere i gang med at sondere området for patronhylstre og andre synlige og nærmest usynlige spor. I butiksvinduet på Ike Dansesko har en kugle lavet et lille rundt hul i ruden, og lidt blod er tværet ud på jorden indenfor det afgrænsede område.
»Jeg oplevede det ikke som skud. Jeg hørte bare de her syv til otte smæld og troede egentlig først, at det var fyrværkeri, for hvem skyder på Frederiks Allé,« siger Thomas Kristensen til DR Østjylland.
Han stod i 7-eleven overfor busstoppestedet, hvor en 22-årig mand fredag morgen klokken 05.12 blev skudt i underarmen, da mindst tre unge mænd kørte langsomt forbi og affyrede fem-otte skud.
»Jeg så ikke noget, inden de to unge mænd kom ind i butikken, og den ene blødte fra armen. De råbte, at vi skulle ringe efter en ambulance. Det var først dér, at jeg lagde mærke til, hvad der egentligt var sket,« fortæller han.
Utrygge naboer
Her morgenen efter det voldsomme skyderi, er naboerne på Frederiks Allé stadig oprørte.
»Det er bare ikke spor fedt, det her,« siger Mia Rosenkrantz på 25 år.
Hun bor lige rundt om hjørnet på en sidegade til Frederiks Allé, hvor. Mia føler sig utryg ved tanken om skudepisoden.
»Det virker uvirkeligt. Det virker lidt som amerikanske tilstande, eller noget man har set i fjernsynet. Især fordi jeg bor så tæt på, hvor det er sket, kan jeg ikke lade være med at tænke, at det måske er mig, det går ud over, næste gang jeg går på gaden,« siger Mia Rosenkrantz.
Abdannser Shatle på 39 år står i nærheden af Frederiks Allé og betragter politiets arbejde med en distræt mine.
»Jeg synes, det er skræmmende, at et voldsomt skuddrama som det her kan finde sted i Århus. Jeg ved ikke ikke, hvad man kan gøre ved den slags.«
Politiet ser på video
Hos politiet arbejder man på højtryk for at opklare sagen, og i går fik man et gennembrud, da to mænd blev anholdt. De bliver lørdag fremstillet i lukket grundlovsforhør.
»Vi arbejder med sagen på flere planer. Blandt andet indsamler vi videoer fra overvågningskameraer i for eksempel kiosker og på tankstationer, og vi prioriterer sagen meget højt,« siger vicepolitiinspektør Jørn Andersen.