Kendisparret Renée Toft Simonsen og Thomas Helmig fejrer søndag bryllupsdag. På instagram husker Renée Toft Simonsen tilbage på en meget vild fest, den dag de mødte hinanden i Aarhus.
Thomas Helmig blev ikke kun ramt af Amors berømte og berygtede pil den dag. Han blev også ramt af en stol - lige i hovedet.
- Min elskede kan du huske den fest for 25 år siden?, skriver Renée Toft Simonsen til et billede af det purunge par, og så fortæller hun ellers historien om stolen.
- Festen vi var til endte med at du fik en stol i hovedet, det var faktisk lidt dramatisk, vi var nok lidt dramatiske. Men f… vi havde det sjovt og hold nu k… hvor var vi unge og lækre og smukke og smækre.
Parret har været sammen siden på nær en pause for nogle år siden, hvor de dog fandt sammen igen og aflyste deres skilsmisse. Og nu er de lykkeligere end nogensinde.
I opslaget hylder den tidligere model sin mand og deres kærlighed.
- I dag har vi været gift i 22 år, vi er ikke længere så dramatiske men i stedet bedsteforældre til de to mest nuttede prinsesser i kongeriget DK. Vi er heller ikke helt så stramme i huden længere, men heldigvis stadig ikke særlig stramme i betrækket. Der er højt til loftet sammen med dig, plads til alle slags bevægelser og besværgelser og det elsker jeg dig for, i dag, som dengang, skriver Renée Toft Simonsen i opslaget, der ender således:
- Tillykke med os to mi Amor. må vi ældes med ynde og blive ved med at udvikle os sammen.
Her kan du se hele opslaget: