10 år i fængsel. Det var, hvad retten i Milano i Italien mandag dømte egypteren Rabei Osman Sayed Ahmad til at afsone for at have været med til at planlægge terrorangrebene i Madrid 11. marts 2004. 191 mennesker døde, da flere bomber sprængte flere tog i stykker midt i myldretiden.
Ahmad er den første, der er blevet dømt for Madrid-bomberne, mens 29 andre i Spanien er mistænkte for på forskellige måder at have været delagtige.
Overfor Reuters har de italienske anklagere sagt, at Ahmad over for meningsfæller havde pralet om sine tætte bånd til terrorangrebet ? men på trods af at pralerierne blev optaget på bånd, nægtede Ahmad i retten at have deltaget.
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
Som nyhedsbrevsmodtager sender vi dig nyhedsbreve indeholdende breaking news, dagens vigtigste nyheder samt redaktionelle kampagner. Når du tilmelder dig nyhedsbrevet, accepterer du samtidig, at nyhedsbrevet kan indeholde kommercielt indhold i form af tilbud, læserundersøgelser, konkurrencer og events fra Avisen.dk samt markedsføring af produkter og ydelser fra 3. part.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.