Tyfonen Durians hærgen i Filippinerne har kostet op mod 800 mennesker livet, oplyste Røde Kors søndag. Tyfonen udløste torsdag voldsomme jordskred, der begravede en lang række landsbyer omkring vulkanen Mount Mayon, og i dagene efter katastrofen har redningsfolk fundet 406 omkomne.
Men dødstallet er formentlig meget højere. 398 mennesker er stadig meldt savnet, og redningsfolkenen har efterhånden mistet håbet om at finde nogen i live, fortæller den lokale Røde Kors-chef, Paul Pagaran, til Bloomberg.
Beboerne omkring Mount Mayon, der ligger omkring 300 kilometer syd for Manilla, begravede søndag flere hundrede af katastrofens ofre i massegrave. Samtidig fortsatte redningsfolk og lokale med at grave i mudderet for at finde de mange savnede.
»Vi skylder de efterladte at finde deres familiemedlemmer, men på et eller andet tidspunkt kan vi blive nødt til at stoppe,« siger Richard Gordon fra Røde Kors til Reuters.