Kør forsigtigt!
Det er hovedbudskabet fra DMI, der har prognoser, som viser tæt tåge og isglatte veje i store dele af landet i morgentimerne.
Specielt bliver jyderne hårdt ramt, hvor sigtbarheden mange steder kan komme ned under 100 meter.
- Faktisk bliver det meste af Jylland ramt af tæt tåge og isglatte veje. Så hvis man skal ud og køre her til morgen, skal man køre i god tid, fortæller Lars Henriksen, vagtchef i DMI.
Men også på Fyn og Sjælland kan der forekomme stedvis tæt tåge tirsdag morgen, dog uden at det bliver lige så slemt som i Vestdanmark, fortæller vagtchefen.
Mange politikredse advarer også bilisterne om at køre efter vejrforholdene.
Eksempelvis skriver Vestegnens Politi på Twitter:
- DMI varsler tæt tåge. Primært i Jylland, men pas nu på afstanden, så vi undgår uheld!
Det forventes, at tågen letter ud på de sene formiddagstimer, og da vil temperaturerne krybe over frysepunktet.
Bor man i det nordvestjyske, har man gode chancer for at få et glimt af solen i dag.
- Der er god mulighed for, at det bliver solrigt i Nordvestjylland, når først tågen og disen er væk. I de sydlige egne af landet vil der være mange skyer, fortæller Lars Henriksen.
Dagstemperaturerne vil ligge på mellem to og seks graders varme, vurderer DMI.
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.