Ditte Okman skal have fjernet sin livmoder. Det fortæller radioværten i et længere opslag på Instagram, hvor hun beskriver, hvordan det hele startede for et års tid siden
Her fik den 47-årige journalist efter mange års pause endelig bestilt tid til en screening for livmoderhalskræft.
- Resultatet var unormalt. Efter nogle ikke så behagelige biopsier og konstatering af forstadie til kræft, fik jeg bortopereret en del af min livmoderhals - et såkaldt “keglesnit”, skriver Ditte Okman, som fortæller, at gynækologen endda tog lidt ekstra for at være på den sikre side.
Men det viste sig, at celleforandringerne stadig var der.
- Man havde desuden konstateret en bestemt variation af HPV-virus og med det ret kedelige stadie af forandringerne anbefalede min gynækolog mig at få fjernet hele min livmoder, fortæller Ditte Okman.
- At få fjernet sin livmoder er ikke noget jeg anbefaler ret mange - men det er noget jeg anbefaler dig, sagde gynækologen.
- Det tager jeg alvorligt. Så nu ryger den, skriver radioværten.
– Jeg havde på ingen måde forestillet mig, at det skulle ende her. Men det gjorde det. Og jeg er på den ene side er vildt ked af det, og på den anden side går livet jo uforandret hen – og endda med ro maven, at jeg ikke bliver alvorligt syg, skriver Ditte Okman, der også fortæller sin historie i P1-programmet “Hemmeligheder”.
Den 47-årige radiovært håber med sin fortælling at medvirke til at få flere til at blive testet.
- Jeg krydser fingre for, at denne lidt nederen fortælling kan være med til at få dig til lægen. Og måske overveje om ikke den der HPV-vaccine er meget fed, lyder det.