Administration 

Discipel for Scientology

Tro ? Et kursus i kommunikation fik jyske Otto Krog til at blive københavner og scientolog

Otte Krog ved godt, at han er med i en af Danmarks mest kontroversielle religiøse bevægelser. Han læser aviser lige som alle andre, og han har også læst kritiske artikler om Scientology. Han er bare ikke enig.»Mange menneskers syn på Scientology er fantastisk forkert. Folk aner ikke, hvad det er. Alt det dårlige, jeg hører, er forkert i mine øjne,« siger han.51-årige Otto Krog sidder i VIP-værelset i Scientologys europæiske hovedsæde i Danmark. På væggene hænger billeder af stifteren L. Ron Hubbard tæt, og der er pyntet op til jul med gran og kugler.Otto Krog har været scientolog, siden han drog til hovedstaden i 1975 for at redde sine to storesøstre ud af det, han dengang mente var en farlig sekt. I stedet blev han fascineret. Nu færdes han hjemmevant på de altid nyvaskede gulve i Scientologys hovedsæde. Han er OT3 – det vil sige, at han har taget så mange kurser, at han er nået til de højere hemmelige trin på den såkaldte Broen til Frihed.Men egentlig er Otto Krog en bonderøv fra Ljørslev på Mors ved Limfjorden. Hans forældre var medlemmer af den lokale grundtvig-koldske frimenighed, så Otto Krog og hans fem søskende fik en friere opdragelse end de fleste andre børn, som var fra Indre Mission.»Og vi lærte at tage fat. Jeg kørte traktor, da jeg var fire år gammel. Jeg høstede, passede køer og mugede ud hos grisene. Vi havde en god opvækst, men vi arbejdede meget. Og der var ikke megen tid til kærtegn,« siger han.Hver aften bad hans mor Fadervor med ham, men i lille Ottos liv fyldte religion ikke særlig meget.»Jeg kan huske, at jeg én gang bad til Gud. Da var min lillebror og jeg kravlet op i bilens bagagerum, og låget var klappet i. Vi råbte længe efter hjælp, og så bad vi til Gud. På et tidspunkt kom der hjælp. Min lillebror og jeg takkede Gud i flere dage, men vi glemte jo hurtigt det hele igen,« fortæller han.

Dansk i stedet for jysk

Da det blev tid til realeksamen og gymnasium, var hippierne også blevet moderne i den nærmeste store by Nykøbing Mors. Otto Krog havde selv travlt med at lære at tale dansk i stedet for jysk, men efter at have kigget på de langhårede klassekammerater i nogle år, lod han også lokkerne vokse, smagte en pibe hash og blev bysnude og intellektuel venstresocialist. »Men jeg hjalp stadig til på gården, og det var dejligt at provokere naboerne med at køre traktor iført hippiehat,« siger han.Samtidig var Otto Krogs to ældre søstre blevet scientologer. De havde købt kommunikationskurser af en scientolog, som solgte dem på Strøget, og kurset havde overbevist dem. Otto Krog undersøgte sagen hjemme i Jylland og blev meget bekymret. »Jeg læste jo kritikken i aviserne, og så tog jeg til København for at redde dem,« fortæller han.Søstrene fik ham til selv at tage kurset, så han i det mindste vidste, hvad han talte om. Og efter tre ugers undervisning, syntes Otto Krog faktisk, at livet gik ret godt. Han var ikke længere så genert over for pigerne, som han var før. Han var gladere og gik med rank ryg. Så tog han et kursus mere.Han oplevede ind imellem, at der var kritik af Scientologys metoder, og at han måtte forsvare sit valg.»Jeg synes ikke, at jeg er hjernevasket. Jeg tænker selv. Det er faktisk det, scientologer lærer folk – at tænke selv,« siger han.Otto Krog synes, at Scientology gør hele livet indlysende: Mennesket er en sjæl, som har eksisteret i tidligere liv og fortsætter med at leve videre, selvom kroppen dør. Vores underbevidsthed er hukommelse fra tidligere liv. Vores skyggesider er traumer fra katastrofer i tidligere liv, og Scientologys åndelige vejledning – auditering – kan hjælpe mennesker ud af traumerne til frihed.

Fuldtid for Scientology

I otte år var han fuldtidsmedarbejder i Scientology. Han solgte kurser, han blev uddannet såkaldt auditor for at hjælpe andre scientologer, han tjente ganske få penge, giftede sig med en anden scientolog og fik to børn.»Vi blev også skilt, og jeg har derefter været gift med en anden scientolog. Det ægteskab er også slut nu. Det er ikke god reklame, men det er altså ikke Scientologys skyld. Vi er alle sammen stadig scientologer,« siger han.I dag lever Otto Krog alene. Han tjener sine penge som selvstændig, men han brænder ikke for sit lille viceværtfirma. Han brænder derimod for Red Sjælen – hans egen lille forening, som han har stiftet for at redde verden.»Vi skal skabe en ny civilisation. Himmerige på jord. Og vi skal starte med os selv og næstekærligheden og alt det dyre,« siger han.Otto Krog render naturvidenskabelige fakulteter på universiteterne på dørene. Han forsøger at komme ind på folkeskoler for at undervise i Scientologys vej til lykke, buddhistiske leveregler, de ti bud og menneskerettigheder. Han prøver at samle forskellige religioner for at redde verden. »Andre bruger penge på dyre biler og rejser. Det går jeg ikke op i. Jeg vil hjælpe mennesker, og det ved jeg, at jeg har været i stand til at gøre rigtig mange gange,« siger han.Otto Krog vil ikke sige, hvor mange penge han har brugt på kurser, men han vil gerne indrømme, at han planlægger at bruge flere.Kritikken af Scientology har han lavet sin egen forklaring på.»De store kritikere er tidligere scientologer, som var så rabiate, at Scientology måtte smide dem ud. Så blev de vrede. Det er min forklaring, og derfor kan jeg leve med det. Der sker selvfølgelig ting i Scientology, som jeg korser mig over, men jeg kan ikke tage ansvar for andres handlinger,« siger han.Nu er det jul, men Otto Krog er ikke med ved Scien­tology s juletræ.»Det sker, at jeg går i en folkekirke juleaften, men jeg går aldrig hos Scientology. Jeg holder traditionel jul. I år har jeg været sammen med min ekskone og vores to børn på seks og otte år. Vi har spist flæskesteg og and.«

Zenia Stampe
Nyheder

Dit Facebook-opslag kan få uventede konsekvenser

retten i Svendborg
Krimi

25-årig groomede og afpressede børn online - næsten 70 børn ramt

femern
Nyheder

Cyberangreb ramte Femern: Nu er der nyt

penge
Sport

Mistanke om uregelmæssigheder ved fodboldkamp i Togo

Skoleskyderi Frankrig
Krimi

14-årig bag skoleskyderi: Nu dukker mørkt netværk op

hjertestarter
Nyheder

De kæmper mod uret: Nu slår de rekord

Flyvende bil tesla
Biler

Elon Musk viser flyvende Tesla - men kan den virkelig flyve?

Skoleskyderi USA Bend
Krimi

Endnu et skoleskyderi: Tre børn og lærer dræbt i USA

FCK flag
Sport

Rekord i Parken, men FCK’s kvinder kæmper i bunden

dansk politi
Krimi

Kraftig brand ved vandmølle: Politiet beder om hjælp

ko indien
Helt vildt

Kidnappet og fanget i bil: Så kom der en ko

Skole pakistan tag faldet ned
Nyheder

Pakistansk skole blev dødsfælde: Mange børn har mistede livet

dansk politi
Krimi

Politiet advarer: Svindlere går målrettet efter ældre kvinder

børn på fugletur
Underholdning

Nu kan børn få pip i efterårsferien

Michael Fjeldsør, Centerleder
Nyheder

Fem millioner skal afsløre hemmeligheden bag Carl Nielsens musik

københavn
Nyheder

Boligmarkedet skifter gear: Her går det frem

vestre Landsret
Krimi

Skar bremserør over og oprettede falske sexannoncer

Sara Lygum
Film og TV

Sara Lygum skal afsløre dyre boligfælder

FCM
Sport

Ulvene topper listen: Slår alle danske rivaler

tinyhouse
Nyheder

Flere danskere vil bo småt: Nu reagerer kommunerne

Højesteret
Krimi

Historisk dom: AI-billeder af overgreb straffes som ægte

retten i Roskilde
Krimi

Tvang kæresten til seksuelle handlinger på webcam

løberne
Sport

10.000 løbere indtager København: Her er den gode nyhed

Netflix
Sport

Netflix sikrer stor VM-aftale: Viser alle 104 kampe

dansk politi
Krimi

Efter to overfald i Risskov: DNA-match førte politiet til 19-årig

Retten i Odense
Krimi

81-årig stak sin underbo ihjel: Nu forklarer han hvorfor

retten nykøbing
Krimi

15 butikstyverier på to dage: Nu falder hammeren

ai
Nyheder

Stem her: AI truer jobbet - men danskerne tager det helt roligt

sommerhus
Nyheder

Sommerhusmarkedet vender: Nu rykker danskerne mod vest

cigaret
Nyheder

Millioner på vej: Otte tilbud sikres fast støtte

politi dansk
Krimi

81-årig anholdt efter dødeligt knivstikkeri i Odense

retten frederiksberg
Krimi

Akupunktør slikkede kvinde på brystet under behandling

koncert
Nyheder

Musikmillionerne fordeles skævt: Nye tal afslører store forskelle

retten i Glostrup
Krimi

Rutinekontrol afslørede langt mere end politiet forventede

Ønskeskyen
Nyheder

Falske webshops lokker: Tre tegn bør vække mistanke

Jakob Mark
Nyheder

Hjælper mennesker med demens - men få bruger den

Fodboldspillere
Sport

Danske klubber blander sig i kampen om europæisk finale

Tobias Rahim
Kendte

Popstjerne vender tilbage til dansk festival efter fire år

Kirsten Schwalbe
Nyheder

112 år og 218 dage: Kirsten slår historisk rekord

ambulance
Nyheder

Nu får ambulancer hjælp fra en uventet kant

Infantino
Sport

FIFA oplyste én løn: Dokument viser ekstra millionbeløb til Infantino

motorvej
Biler

Nu sker der noget på Hillerødmotorvejen

puff bar
Krimi

Mistænkelig varebil gemte på en milliondyr overraskelse

Richard Hammond
Biler

Top Gear-stjerne indgår nyt samarbejde om biler

Martin Høgsted
Nyheder

Storebæltsbroen lyser blåt for millioner af danskere

dansk politi
Krimi

Anholdt for afpresning: Kort efter opdagede politiet ham igen

vandhane
Nyheder

Danske forbrugere slipper for ekstra vandregning på milliarder

retten i holbæk
Krimi

Kontrollerede sin kones telefon, penge og færden: Nu er han dømt

mobil politi
Nyheder

Politiet flytter ud og får ny adresse i Skærbæk

mand sover
Livsstil

Danskerne køber søvnteknologi som aldrig før: Ét produkt hitter

retten i Sønderborg
Krimi

Smuglede 35 kilo amfetamin: Nu er straffen faldet

festivalen
Mad og drikke

Gratis madfestival i Aarhus har allerede stor interesse

Sommerhus
Nyheder

Mange sommerhusejere glemmer dette før vinteren

barn og far
Livsstil

Forældre mangler overskud: Her er hjælp til efterårsferien

NSK
Krimi

26-årig gemte våben og store mængder narkotika i hjemmet

ældre par
Nyheder

40 millioner kroner skal få flere ind i fællesskabet

Slot og besøgende
Underholdning

Kongeligt slot åbner dørene til efterårsfestival for hele familien

posen
Livsstil

Ikonisk blå pose får en overraskende forandring

Stresset kvinde
Nyheder

Chefer slipper for bøder trods dårligt psykisk arbejdsmiljø

forskerne bag, postdoc Jonas Holst Wolff og professor Jacob Giehm Mikkelsen. AU foto og privat
Nyheder

Forskere fra Aarhus kan rette fejl i menneskers gener

Karsten Bo Larsen Foto: Jakob Melgaard
Nyheder

Kommunerne har milliarder på kistebunden: Se din kommune

Halloween udklædning
Nyheder

Halloween er ikke sjov for alle børn: Sådan hjælper du bedst

nytår
Krimi

Unge kastede med kanonslag: Politiet advarer forældre

robot
Underholdning

WALL-E, R2-D2 eller Rasmus: Hvad skal robotterne hedde?

folkene bag
Nyheder

Fik diagnosen bipolar lidelse: Nu vil Jesper hjælpe andre

øl
Nyheder

Flere danskere søger hjælp: Nu sikres Alkolinjen millioner

Anne Waagstein, formand for Djøf Privat
Nyheder

Medarbejdere skal være forberedt, før krisen rammer arbejdspladsen

fiskekutter
Nyheder

1.900 ton fisk smides ulovligt ud: Minister vil gribe ind

Nickelback
Underholdning

Nickelback kommer til Danmark med stor verdensturné

politi dansk
Krimi

69-årig vagt sendt på hospitalet efter håndboldkamp

Victor Froholdt
Sport

Dansker topper opsigtsvækkende liste: Vurderes til 626 millioner

motion på job
Nyheder

85.000 danskere byttede kontorstolen ud med motion

togskinner
Krimi

Drenge på bare 8, 9 og 12 år lagde sten på togskinner

Statens Naturhistoriske Museum
Underholdning

Efter 130 år lukker museet: Sidste chance for besøg

Kræftpatienternes Hus i Nuuk
Nyheder

Grønland åbner sit første hus for kræftpatienter

TV serien med Rasmus Wallbridge
Film og TV

Rasmus Wallbridge troede, han udviklede en spillefilm

Mette Marie Yde, direktør i Danner
Nyheder

Børn udsat for vold risikerer at miste hjælpen

Folk går i gågaden
Nyheder

To grupper står bag størstedelen af de nye job

AI
Nyheder

Bekymring for borgernes rettigheder ved brug af AI