Elmålerne i de danske hjem har haft fart på i november, der har været den dyreste måned for elkunderne siden februar.
Det viser en opgørelse fra Danmarks største energiselskab, Andel Energi.
Den gennemsnitlige pris har i november ligget omkring 72 øre per kilowatt-time, hvilket er det højeste niveau i ni måneder. Til sammenligning lød den gennemsnitlige elpris i februar på 88 øre per kilowatt-time – eksklusive skatter, afgifter og tariffer.
- En væsentlig del af forklaringen er selvfølgelig, at vi er godt på vej ind i fyringssæsonen, hvor elpriserne traditionelt er høje. Men samtidig har vi her i november også oplevet flere timer med såkaldt dunkelflaute. Det vil sige timer med lav produktion af både sol- og vindenergi, siger Josefine Walter, der er kommerciel direktør i Andel Energi.
Dunkelflaute er et fænomen, der presser elpriserne opad.
- Det skyldes, at sol og vind er billige energiformer. Når produktionen af sol- og vindenergi falder i dunkelflaute, stiger behovet for andre energiformer, der generelt er dyrere i produktion. Sammenholdt med at forbruget også stiger her i fyringssæsonen, presser det elpriserne kraftigt opad, siger Josefine Walter.
Månedens hidtil billigste timepris i Østdanmark var hele 3,19 øre per kilowatt-time, hvilket er usædvanligt højt. En så høj pris i månedens billigste time er ikke set siden februar 2023. Dengang var den laveste timepris set over hele måneden 5,46 øre per kilowatt-time.
Når man kigger på, hvornår danske elkunder kan få størst gavn af de svingende elpriser, tegner der sig klart billede.
- Det er desværre i ydertimerne, hvor private elkunder har mindst brug for strøm, at priserne er lavest; om natten og i dagtimerne. Omvendt er det typisk om aftenen i den såkaldte “kogespids” mellem kl. 17 og 21, at både forbruget og de rå elpriser er højest, siger Josefine Walter.
Og sådan har det også været i november, hvor elpriserne er toppet i timen mellem kl. 17 og 18, hvor gennemsnits-prisen pr. 29. november er ca. 110 øre per kilowatt-time. Omvendt er døgnets billigste time mellem kl. 4 og 5 om natten. Her er gennemsnits-prisen nede på ca. 48,5 øre.
- Det understreger potentialet i fleksible energiløsninger. Man kan med fordel tilpasse sit forbrug, så det primære forbrug ligger i de billige nattetimer. En anden løsning kan være et hjemmebatteri, der giver elkunder mulighed for at købe strømmen, når den er billig og bruge den, når den er dyr, siger Josefine Walter.
Et hjemmebatteri er en intelligent energiløsning, hvor hele husstanden kobles op på et batteri, der automatisk lader op fra elnettet, når strømmen er billigst. På den måde kan man som elkunde slippe for at spekulere på, hvad elprisen er, mens man bruger strømmen.