Kristian Jensen kan roligt læne sig tilbage og nyde sin ministerpost, selv om han indrømmer at have brudt grundloven. Det mener Dansk Folkeparti, der maner til besindighed.
"Der er ikke nogen grund til at lave en ministerstorm ud af det her. Det vil vi i hvert fald under ingen omstændigheder medvirke til," siger Dansk Folkepartis Søren Espersen ifølge politiken.dk.
DF-politikeren har som medlem af Folketingets Præsidium ellers selv været med til at give Kristian Jensen en næse.
Den offentlige irettesættelse er kommet, fordi Kristian Jensen begyndte at administrere efter en hjælpepakke til de danske virksomheder, inden den var vedtaget i Folketinget.
Det har fået Socialdemokraternes gruppeformand Carsten Hansen til at kræve skatteministerens afgang. Men det er at overreagere, mener Søren Espersen.
"Vi er meget glade for, at hele Folketinget er samlet om at formulere kritikken af skatteministeren. Derfor synes jeg, at det er lidt pinligt, at Carsten Hansen farer op som trold af en æske," siger Søren Espersen.