Nu slibes de kreative knive i kampen for at bevare Det Kongelige Teaters Gamle Scene.
Dansk Folkeparti er klar med en række initiativer, der skal skabe økonomi i scenen.
"Det Kongelige teater kunne arrangere særlige krydstogtsforestillinger, så det passede med skibenes sejlplaner. Der ventes 900.000 krydstogtsgæster i København denne sæson. Tænk hvilken indtægtskilde det kunne blive," skriver kulturordfører Karin Nødgaard (DF) i en pressemeddelelse.
Planerne om lukning af Gamle Scene har skabt kulturradikalt oprør i København, og nu er Dansk Folkeparti så klar med en løsning.
"Turisterne vil elske Gamle Scene, så det er en oplagt mulighed at lave turistvenlige forestillinger i løbet af sommerperioden; små balletter eller operaer så udenlandske turister kan få en særlig oplevelse. Vi har fremragende balletdansere og operasangere - hvorfor skal turisterne ikke have muligheden for at opleve dem?," spørger Nødgaard i sin pressemeddelelse.
Hun har endnu ikke regnet på, hvor meget Det Kongelige Teater kan tjene på de små sommerballetter.