Af Kåre Kildall Rysgaard
kary@avisen.dk
Det er populært at dæmpe fødselssmerterne ved at få indført smertelindrende medicin i rygmarven. I 2000 fik 3.103 kvinder den effektive epiduralblokade, sidste år var det steget til 10.379, viser tal fra Sundhedsstyrelsen. Det er især i de større byer, at fødende vælger at få smertelindring, mens Vestjylland ligger i bund. På Thisted Sygehus oplever jordmoderen Kelli Hansen, at kvinder ønsker smerten.
»Det er et andet folkeslag herude i Vestjylland. De har den holdning, at det gør ondt at føde børn,« forklarer den vestjyske jordmoder.
På hospitalerne i København, Århus og Odense får hver tredje førstegangsfødende en epiduralblokade. Nykøbing Falster Sygehus har danmarksrekord i brugen epiduralblokader.
»Når man har et middel til smertelindring, så bliver det også efterspurgt,« mener jordmoderchef, Ellen Tobiassen.
Det blev det ikke af Malene Christiansen fra Snedsted, Thy, da hun fødte.
»Det drejer sig om stædighed: Hvis jeg kan klare det, så kan jeg klare alt,« argumenterer hun.
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
Som nyhedsbrevsmodtager sender vi dig nyhedsbreve indeholdende breaking news, dagens vigtigste nyheder samt redaktionelle kampagner. Når du tilmelder dig nyhedsbrevet, accepterer du samtidig, at nyhedsbrevet kan indeholde kommercielt indhold i form af tilbud, læserundersøgelser, konkurrencer og events fra Avisen.dk samt markedsføring af produkter og ydelser fra 3. part.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.